Spotkanie Białowieskiego Parku Narodowego z nowymi władzami Gminy Białowieża


W dniu 16 stycznia 2006 r. odbyło się spotkanie Dyrekcji Białowieskiego Parku Narodowego z nowo wybranym Wójtem i Radą Gminy Białowieża. Do spotkania doszło w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego (BPN). Jego celem było wzajemne poznanie się osób i nawiązanie współpracy oraz identyfikacja najważniejszych problemów.

Spotkanie otworzyli: Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego – Józef Popiel i Wójt Gminy Białowieża – Albert Waldemar Litwinowicz. Na spotkanie przybyło dwunastu członków Rady Gminy z Przewodniczącym Rady – Panem Janem Gwajem na czele. Poza Dyrektorem Park reprezentowali ponadto: Zastępca Dyrektora ds. ochrony przyrody – Małgorzata Karaś, Główny Księgowy – Bożena Zacharewicz, Główny specjalista ds. edukacji – Elżbieta Jabłońska i Kierownik Zespołu Wydawnictw i Komunikacji Społecznej – Anna Gierasimiuk.

Na wstępie Dyrektor Józef Popiel złożył na ręce Wójta i Członków Rady Gminy gratulacje wyboru na stanowiska oraz życzenia owocnej pracy na rzecz gminy. Wyraził też otwartość Białowieskiego Parku Narodowego na współpracę z Gminą na rzecz rozwoju regionu.

Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie przez Dyrektora Józefa Popiela organizacji i funkcjonowania Parku, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów społecznych. W swoim wystąpieniu podkreślił wkład Białowieskiego Parku Narodowego w rozwój regionu Puszczy Białowieskiej. Zaprezentował również nowe pomysły na ochronę Puszczy Białowieskiej: koncepcję Lasu Narodowego i wstępne wyniki prac zespołu prezydenckiego do spraw opracowania projektu ustawy regulującej status dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Puszczy Białowieskiej. Wspomniał także o pomyśle przejęcia obowiązków zarządzania ochroną przyrody przez Lasy Państwowe, z przeniesieniem parków narodowych do ich struktur. W wystąpieniu Dyrektora BPN, w połączeniu z prezentacją multimedialną, nakreślona została misja społeczna Parku, w której szczególny nacisk położony jest na budowanie coraz lepszej relacji z otoczeniem, kształtowanej w drodze dialogu społecznego.
Dyrektor Parku oświadczył, iż w myśl tej formuły złożył już Wójtowi Gminy Białowieża propozycję uczestnictwa w składzie Rady Naukowej Parku. Sprawa wymaga tylko formalnego dopięcia.

Wójt Gminy – Albert Waldemar Litwinowicz zwrócił uwagę, że w Zespole Prezydenckim zabrakło przedstawiciela lokalnej społeczności. Radni wyrazili ubolewanie, że po raz kolejny mieszkańcy Puszczy Białowieskiej są pozbawieni głosu o współdecydowaniu o dalszych losach Puszczy.

Na spotkaniu Dyrektor Parku sporo uwagi poświęcił również przedstawieniu stanowiska Parku względem projektów poszerzenia zabudowy Polany Białowieskiej. Projekty te w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania planu przestrzennego Gminy Białowieża forsowały poprzednie jej władze. Temat ten zdominował dyskusję, która była ostatnim punktem spotkania. Przewodniczący Rady Gminy zakomunikował, że Rada podjęła już kroki, by dokładnie przyjrzeć się tej sprawie zanim podejmie ostateczną uchwałę. Ponadto Dyrektor Parku zapoznał uczestników spotkania z wnioskiem złożonym do Ministerstwa Środowiska o powiększenie otuliny Parku od stron puszczańskich wsi: Białowieży, Pogorzelec i Masiewa. Przedstawił projekt z propozycją przebiegu jej granic.
Radni poprosili Dyrekcję Parku o ponowne przemyślenie granic otuliny.

Radni Gminy jednomyślnie wypowiedzieli się za potrzebą ochrony Puszczy Białowieskiej. Zwrócili jednak uwagę, że rząd powinien zagwarantować lokalnej społeczności rekompensaty z tytułu bardziej radykalnych form ochrony i ograniczeń, które im towarzyszą. Gmina Białowieża jest bowiem specyficzna, odejmując tereny leśne tak naprawdę zarządza zaledwie 5% swojej powierzchni. Swój budżet zamyka praktycznie z wpływu podatków. Dyrektor Parku zaproponował, by Gmina w ramach Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska wystąpiła ze wspólnym wnioskiem do rządu o zagwarantowanie subwencji, czy to w postaci pomocy finansowej czy w innej formie.

Na spotkaniu podjęto także temat możliwości oczyszczenia w przyszłości stawów w Parku Pałacowym, aby w ogóle można rozważać zakres ich ewentualnego wykorzystywania do celów rekreacji wodnej. Dyrektor Parku zwrócił jednak uwagę, że przedsięwzięcie to wymaga ogromnych nakładów finansowych, których na dzień dzisiejszy Park nie posiada. Priorytetem w tej kwestii jest przebudowa jazu (śluzy) na Narewce, który jest w bardzo złym stanie technicznym.

Na spotkaniu wyraźnie panowała atmosfera dobrej woli współpracy między Parkiem a Gminą i chęć wspólnego rozwiązywania problemów. Pozwala to optymistycznie rokować na przełamanie stereotypu nieuchronnego konfliktu pomiędzy ochroną przyrody a rozwojem lokalnej społeczności.

Spotkanie zamknął Dyrektor Józef Popiel dziękując wszystkim za wyrażenie swoich poglądów, podkreślając gotowość Parku do dialogu z samorządami.

zdj: Anna Gierasimiuk
      Adrian Tołkacz

za: www.bpn.com.pl

Anna Gierasimiuk

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны. Неабходныя палі пазначаны як *

Tak jak na drabinie pierwszym stopniem jest oderwanie się od ziemi, tak też w życiu Boskim początkiem sukcesów jest odejście od zła.
św. Bazyli Wielki
Наведайце нашу парафію ў фэйсбуку
Гэты сайт выкарыстоўвае кукі-файлы для статыстычных, рэкламных і функцыянальных мэтаў. Выкарыстоўваючы яго, вы згаджаецеся на выкарыстанне файлаў cookie ў адпаведнасці з наладамі вашага браўзэра. больш.