Żubr na euro


Wejście Polski do strefy euro jest tylko kwestią czasu. Dziś rozpoczynamy kampanię na rzecz umieszczenia wizerunku króla Puszczy Białowieskiej na monecie euro. 

Jednym z ważniejszych do rozwiązania zadań stojących przed każdym państwem przystępującym do strefy euro jest zaznaczenie swojej obecności na rewersie (stronie narodowej) wspólnej monety. Wychodząc naprzeciw apelowi władz Gminy Białowieża, Fundacja Zielone Płuca Polski oraz « Gazeta Wyborcza » proponują, aby rewers jednej z monet opatrzony był sylwetką żubra.

Nominał monety, na rewersie którego znalazłaby się sylwetka lub medalion żubra, pozostawiamy do decyzji władz. Jednak ze względu na powszechność używania monety, a co za tym idzie propagandowy wydźwięk obecności żubra w Europie, proponujemy rewers monet 1 euro lub 2 euro. 

Z pewnością propozycji dotyczących tematyki strony narodowej w Polsce będzie wiele. Wśród projektów kierowanych do władz naszego kraju nie powinno zabraknąć dobrze uzasadnionego wniosku o umieszczenie na jednej z monet sylwetki żubra.

Żubr jest z całą pewnością nie tylko symbolem wielkiego światowego sukcesu polskich uczonych, przyrodników i leśników, którzy przywrócili światu ten ginący gatunek i zapewnili mu dynamiczny wzrost populacji.

Żubr to symbol polskiej przyrody. Żubr jest symbolem Puszczy Białowieskiej, Białowieskiego Parku Narodowego, Podlasia oraz wielu miast i miejscowości w Polsce. Żubr to emanacja potęgi, siły, woli przetrwania oraz wartości polskiej i europejskiej przyrody. Od wielu lat jest symbolem najstarszej polskiej organizacji ekologicznej – Ligi Ochrony Przyrody. Znakiem tym posługują się tak znane firmy, jak Bank Pekao SA czy Kompania Piwowarska z Poznania.

« Żubr na euro » – kampania na rzecz umieszczenia symbolu żubra na monecie euro powinna stanowić motyw jednoczący zarówno mieszkańców naszego regionu, jak i całego naszego kraju oraz stanowić akcję społeczną ponad podziałami politycznymi.

Fundacja Zielone Płuca Polski oraz « Gazeta Wyborcza » wzywają wszystkich mieszkańców Podlasia, północno-wschodniej Polski i kraju do poparcia tej inicjatywy.

Pragniemy udostępnić nasz adres internetowy fzpp@fzpp.ploraz łamy Gazety wszystkim, którzy pragną przyłączyć się do nas. Oczekujemy reakcji ze strony naszych przyjaciół, organizacji i ruchów ekologicznych, stowarzyszeń regionalnych, samorządów i przedsiębiorstw, banków i instytucji finansowych. Jednym słowem wszystkich .

Gazeta Wyborcza Białystok

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Tak jak na drabinie pierwszym stopniem jest oderwanie się od ziemi, tak też w życiu Boskim początkiem sukcesów jest odejście od zła.
św. Bazyli Wielki
Visitez notre paroisse sur facebook
Ce site utilise des cookies à des fins statistiques, publicitaires et fonctionnelles. En l'utilisant, vous acceptez l'utilisation de cookies conformément aux paramètres de votre navigateur. plus.