Ks. Sergiusz Korch nagrodzony mitrą


Dnia 10 marca 2009 roku św. Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego podjął decyzję o nagrodzeniu ks. prot Sergiusza Korcha mitrą– najwyższą nagrodą przyznawaną duchownym cerkwi w Polsce.

W tym roku, ks. Sergiusz będzie obchodził 30 rocznicę święceń kapłańskich oraz 30 rocznicę pracy duszpasterskiej w Białowieży.

Serdecznie gratulujemy.

Mitra – nazwa szaty pochodzi od greckiego „mitro » – związuję. Według świadectw Teodora Balsamona, patriarchy Antiocheńskiego i św. Symeona z Tesalonik, mitrę o kształcie cesarskiej korony zaczęli około IV wieku nosić biskupi Rzymu. Na III Soborze Powszechnym (431 r.) św. Cyryl Aleksandryjski po raz pierwszy użył takiej mitrę i stało się to tradycją Kościoła Aleksandryjskiego. Do XII wieku mitry używał jeszcze tylko patriarcha Konstantynopola. Pozostali biskupi używali wieńców (stąd też pochodzenia nazwy szaty od słowa „mitro » – związuję). Jednak nie tylko biskupi ją nakładali, gdyż wkrótce stała się nagrodą dla prezbiterów. Mitra symbolizuje cierniowy wieniec Chrystusa, podobnie jak symboliczne nakrycia głowy prezbiterów i diakonów: kamiławka i skufia . Odnoście mitry istnieje jeszcze symboliczna interpretacja Ojców, która porównuje mitrę do Ewangelii. Św. Symeon z Tesalonik pisze: Kiedy przyjęliśmy chirotonię i Łaskę Świętego Ducha, która zeszła również na apostołów, nam dano nosić na głowie Świętą Ewangelię i dlatego my, według słów św. Dionizego, w czasie chirotonii przyjęliśmy na głowę nie mitrę, lecz Słowo Boże. To symboliczne znaczenie potwierdza również św. Jan Złotousty, który nazywa nakrycie: prawdziwą mitrą ewangeliczną. Dlatego też jest ona ozdabiana podobnie jak Ewangelia: ikonami Zbawiciela, Matki Boskiej i wszystkich czterech ewangelistów

Na zdj.- mitra
Na podst. www.cerkiew.pl

Redakcja

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Tak jak na drabinie pierwszym stopniem jest oderwanie się od ziemi, tak też w życiu Boskim początkiem sukcesów jest odejście od zła.
św. Bazyli Wielki
Visitez notre paroisse sur facebook
Ce site utilise des cookies à des fins statistiques, publicitaires et fonctionnelles. En l'utilisant, vous acceptez l'utilisation de cookies conformément aux paramètres de votre navigateur. plus.