Drewno marnowane


W Polsce marnuje się wiele drzewostanów, które są w tzw. okresie przeszłorębnym . To drewno warte 24 mld zł.. Najwięcej takiego materiału znajduje się w dyrekcjach we Wrocławiu i Białymstoku.

Lasy Państwowe mogłyby pozyskiwać i sprzedawać więcej drewna niż obecnie – uważa Piotr Cybulski, poseł i leśnik. Marzy o tym cała branża drzewna. Jednak państwowy monopolista nie zamierza na razie zwiększać wycinki lasów Drzewostany w okresie przeszłorębnym wkrótce spróchnieją lub zgniją i nie będą się do niczego nadawać

Lasy Państwowe sprzedadzą w tym roku ok. 30 mln m sześc. drewna, czyli podobną ilość jak przed rokiem. – Dyrekcja generalna LP mogłaby, a nawet powinna, zadecydować o zwiększeniu sprzedaży do przynajmniej 34 mln m sześc. surowca rocznie. Nawet 50 mln m sześc. to nie byłoby za dużo – twierdzi Piotr Cybulski, który przez wiele lat pracował w Lasach Państwowych w nadleśnictwie Lubin koło Wrocławia. Teraz jest posłem z ramienia PiS.

– Obecnie to niemożliwe zarówno z przyrodniczego, jak i prawnego punktu widzenia – ripostuje rzecznik LP Wojciech Skurkiewicz. Na poparcie swojej tezy Cybulski przytacza jednak szereg faktów. Roczny przyrost drzewostanu wynosi w Polsce 55 mln m sześc. Lasy Państwowe wycinają ok. 28 mln m sześc., czyli ok. 51,5 proc. rocznego przyrostu. – Dla przykładu w Niemczech jest to 70 proc., zaś w Finlandii czy Szwajcarii nawet 90 proc. – opowiada Cybulski.

Uważa, że w naszych lasach marnuje się drewno warte przynajmniej 24 mld zł, które niedługo zgnije bądź spróchnieje i nie będzie można go sprzedać. Takich drzewostanów, które są w tzw. okresie przeszłorębnym (czyli powinny już zostać wycięte), jest ok. 186 mln m sześc. W dużej mierze są jeszcze zdrowe, ale za 10 – 15 lat nie będą się już do niczegonadawać. Najwięcej znajduje się w dyrekcjach: Wrocław (32,4 mln m sześc.), Białystok (27,8 mln sześc.) i Katowice (21,1 mln sześc.). – Nie chcę, by dorobek pokoleń się marnował. Zamierzam interweniować w tej sprawie, koresponduję z dyrekcją LP oraz z ministrem środowiska – mówi Cybulski.

Lasy Państwowe twierdzą jednak, że robią ze swojej strony wszystko, co możliwe, by sprzedawać jak najwięcej surowca. – W ciągu minionych 10 lat pozyskanie drewna w Lasach Państwowych i tak zwiększyło się o ponad 10 mln m sześc. – mówi Skurkiewicz.

Dla rodzimego przemysłu drzewnego to ciągle zbyt mało. Mógłby przerabiać i sprzedawać więcej, gdyby miał surowiec. – W tym roku inwestycje trochę mnie przyhamowały i przerób jest mniejszy, więc taka masa, jaką zakontraktowałem, mi wystarczy. W przyszłym roku będę mógł przerobić o 10 – 15 proc. więcej, ale nie mam pewności, czy uda mi się tyle kupić – mówi Ludwik Olczyk, właściciel Tartaku Olczyk z Krasocina.

Z wyliczeń prof. Wojciech Lisa z Katedry Ekonomiki Drzewnictwana Akademii Rolniczej w Poznaniu wynika, że deficyt surowca drzewnego w Polsce wynosi przynajmniej 4 mln m sześc. Import zaś się nie opłaca. Sprowadzamy ok. 1,5 mln m sześc. drewna rocznie, głównie z Białorusi, ze Słowacji, z Niemiec, Litwy i Ukrainy. Najczęściej robią to zakłady położone blisko granicy. – Każde 100 km transportu winduje cenę surowca o ok. 10 proc. – twierdzi Bogdan Czemko, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Kwestia podaży drewna jest źródłem wielu konfliktów między przedsiębiorcami a LP. Ostatni spór rozgorzał o nowe zasady sprzedaży, które LP chcą wprowadzić od przyszłego roku. Handel ma się odbywać na drodze rokowań internetowych, co, zdaniem LP, ograniczy możliwość korupcji. Stowarzyszenia i organizacje branżowe obawiają się nowego rozwiązania. Przedsiębiorcy wolą, by w przyszłym roku tylko kilka, kilkanaście procent drewna zostało sprzedane według nowego systemu. Jeśliby się sprawdził, w 2008 roku można byłoby rozprowadzać tak całość surowca.

Za: Rzeczpospolita

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Tak jak na drabinie pierwszym stopniem jest oderwanie się od ziemi, tak też w życiu Boskim początkiem sukcesów jest odejście od zła.
św. Bazyli Wielki
Visitez notre paroisse sur facebook
Ce site utilise des cookies à des fins statistiques, publicitaires et fonctionnelles. En l'utilisant, vous acceptez l'utilisation de cookies conformément aux paramètres de votre navigateur. plus.