Puszcza Białowieska – powiększenie Parku jeszcze w tym roku?


Jeszcze w tym roku Białowieski Park Narodowy ma zostać poszerzony – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej minister środowiska Maciej Nowicki. O jaki obszar? Tego minister zdradzić nie chciał.

Pracownicy Lasów Państwowych coraz głośniej mówią o całkowitym wcieleniu do parku nadleśnictwa Białowieża, które zajmuje obszar około 12 tys. ha oraz częściowym nadleśnictwa Browsk.

Jednak oficjalne stanowisko Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska brzmi: nie prowadzi się aktualnie zmian w organizacji i funkcjonowaniu nadleśnictw LKP Puszcza Białowieska.

Poszerzenie parku – priorytetem

– W roku 2009 przypada symboliczna rocznica 600-lecia ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej – mówił podczas konferencji minister środowiska. – Jest to znakomity moment, żeby uczynić istotny krok w zwiększeniu ochrony puszczy jako międzynarodowego rezerwatu przyrody oraz powiększeniu parku narodowego. Jest to jedno z naszych zadań priorytetowych na 2009 rok. Będzie też cały szereg imprez międzynarodowych związanych z obchodami 600-lecia ochrony puszczy.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody park narodowy nie może zostać poszerzony bez zgody samorządu lokalnego.

– Do tej pory z samorządem nie było żadnych rozmów – mówi Jan Gwaj, radny gminy Białowieża. – W najbliższym czasie planujemy posiedzenie radnych, na którym wypracujemy wspólne stanowisko. Jeżeli do parku włączona będzie również część nadleśnictwa Browsk, to na pewno będą potrzebne konsultacje z gminą Narewka.

Radni: leśnik – głównym gospodarzem puszczy

Jednak patrząc na stanowisko rady gminy w sprawie ochrony przyrody, prezentowane w grudniowym wydaniu Głosu Białowieży, rozmowy ministerstwa środowiska z lokalnym samorządem nie będą należały do łatwych. Czytamy tam:

„(..) Podlasie jest biednym regionem Polski, działania ministerstwa środowiska i podległych mu służb ochrony przyrody zmniejszają, a w wielu dziedzinach wręcz zamykają możliwości rozwoju naszej lokalnej społeczności i szerzej patrząc, całego regionu. Dalsze zmniejszanie obszarów z limitowaną aktywnością człowieka, na rzecz obszarów stale przed nim zamkniętych, zmniejsza ilość miejsc pracy, a także zmniejsza dochody naszej lokalnej społeczności. (…) Od wielu lat nasilają się ataki na leśników, gospodarujących w Puszczy Białowieskiej. Z całym poszanowaniem dla Parku Narodowego uważamy, że tak jak dotychczas, głównymi gospodarzami Puszczy powinni być leśnicy.”

Czy będzie kompromis?

Zapytany podczas czwartkowej konferencji o to jak zamierza lokalny samorząd przekonać do poszerzenia parku, minister Nowicki odpowiedział jedynie, iż trwają prace nad znalezieniem konsensusu i są bliscy jego osiągnięciu.

– Znany jest już od lat 90-tych konflikt, gdzie dwie strony czyli lokalna społeczność i leśnicy z jednej a organizacje przyrodnicze i ministerstwo środowiska z drugiej, mają kompletnie inne zdanie na temat rozszerzenia parku – mówi Nowicki. – Strony te powinny pamiętać, że tylko drogą konsensusu możemy coś osiągnąć. Jeżeli wciąż będziemy stać twardo na swoich pozycjach niczego nie osiągniemy.
Minister nie chciał zdradzać szczegółów i obiecał, że zostanie zorganizowana konferencja prasowa, dotycząca wyłącznie ochrony Puszczy Białowieskiej.

za: www.poranny.pl

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Tak jak na drabinie pierwszym stopniem jest oderwanie się od ziemi, tak też w życiu Boskim początkiem sukcesów jest odejście od zła.
św. Bazyli Wielki
Visitez notre paroisse sur facebook
Ce site utilise des cookies à des fins statistiques, publicitaires et fonctionnelles. En l'utilisant, vous acceptez l'utilisation de cookies conformément aux paramètres de votre navigateur. plus.