80 rocznica deportacji ludności Polski na Syberię.


Od pierwszej masowej wywózki ludności polskiej w głąb ZSRS, która rozpoczęła się w nocy 10 lutego 1940 r. mija już 80 lat, dlatego jak co roku przypominamy tamte wydarzenia i wspominamy pamięć deportowanych.

Przygotowania do masowych wysiedleń osób uznanych przez sowiecką władzę za niebezpieczne, rozpoczęły się zaraz po wkroczeniu NKWD na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej. Deportacje miały cel polityczny, czyli pozbycie się wrogów, a także ekonomiczny wynikający z potrzeby darmowej siły roboczej  przy wyrębie lasów, budowie linii kolejowych, itp. Czynnik narodowy pozostawał w przypadku deportacji drugorzędny. Wyznacznikiem stała się przynależność do konkretnej grupy społecznej lub zawodowej. Uznano, iż osadnicy wojskowi oraz osoby zatrudnione w służbie leśnej to właśnie grupa ludzi stanowiąca zagrożenie dla władzy radzieckiej, poprzez swe mocne powiązanie z poprzednim ustrojem kraju. Obawiano się, że wśród nich mogą się znajdować przeszkoleni dywersanci i szpiedzy.

Łącznie odbyły się cztery wywózki, z których najbardziej masową, a zarazem najtragiczniejszą, okazała się pierwsza z nich – w lutym 1940 roku. Panowały wówczas straszne warunki pogodowe, mróz dochodził do -40°C. Z Białostocczyzny wysłano wtedy 7 specjalnych składów zesłańców – łącznie 11 877 osób.

Z obszaru dzisiejszej polskiej części Puszczy już przy pierwszej wywózce deportowano 214 rodzin (ok. 1000 osób), a wśród nich 89 rodzin leśników (ok 400 osób).

W związku z powyżej opisanymi wydarzeniami w dniu 9.02.2020 w naszej parafii po Św. Liturgii sprawowanej przez ks. Piotra Trochimczuka, odbyło się nabożeństwo za zmarłych (Panachida), w trakcie którego wspominano wszystkich zmarłych w trakcie i po deportacji.  Oto niektóre znane nazwiska rodzin prawosławnych wywiezionych 10.02.1940 roku: Waszkiewicz, Łukaszewicz, Korniejczuk, Chileccy, Koka, Potoka, Połotebnow i wielu innych.

Następnie ks. Piotr Trochimczuk wziął udział w obchodach 80 rocznicy deportacji leśników na Sybir, gdzie w pierwszej kolejności odbyła się msza święta za zmarłych i w intencji żyjących Sybiraków w Kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Białowieży, po której zebrani mieli przyjemność wysłuchania koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Leśników Puszczy Białowieskiej. Następnie przy plebanii odbyła się rekonstrukcja plenerowa wydarzeń z nocy 10 lutego 1940 roku w wykonaniu Stowarzyszenia Grupa Wschód

Organizatorami wydarzeń byli:

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Białowieży

Technikum Leśne w Białowieży

Polskie Towarzystwo Leśne, Oddział w Białymstoku

Białowieskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Puszczy

 

ks. Piotr Trochimczuk

Jest już pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie czyń zła nawet dla żartu, bowiem zdarza się, że ktoś początkowo czyni zło dla żartu, a następnie niechcący skłania się ku temu.
abba Doroteusz
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.