Siostry bliźniaczki- historia dwóch cerkwi


Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż białowieska cerkiew posiada siostrę bliźniaczkę, która znajduje się w miejscowości Krupczyce (obecnie Czyżewszczina) położonej w rejonie żabinkowskim (obwód brzeski) na Białorusi. Architektura obu cerkwi jest identyczna, ponieważ przy ich budowie korzystano z tego samego projektu opracowanego przez inż. Trubnikowa.

W swojej publikacji- „Białowieża. Parafia prawosławna św. Mikołaja”- Piotr Bajko opisuje jak doszło do tego, iż w stosunkowo niedużej odległości od siebie powstały dwie identyczne cerkwie. Otóż pod koniec 1885 roku, wielki książę Michał Mikołajewicz rozpoczął starania o „wybudowanie nowej, murowanej i ogrzewanej świątyni ( w Białowieży). Jeszcze w tym samym miesiącu ( grudzień 1885) gubernator Aleksander Potiomkin wydał gubernialnemu urzędowi do spraw budownictwa cerkiewnego w Grodnie polecenie, by ten przystąpił do opracowania projektu cerkwi mogącej pomieścić minimum 350 osób. Wykonanie tego zadania powierzono inż. Trubnikowowi. Niestety, przedstawiony przez niego projekt, którego realizacja kosztowałaby 50 000 rubli, został w Sankt Petersburgu odrzucony ze względu na to, że był za drogi. Zaproponowano wybudowanie cerkwi mniej okazałej, a co za tym idzie – tańszej. Nowy projekt inż. Trubnikow przedstawił w listopadzie 1887 roku. Była to dokładna kopia cerkwi we wsi Krupczyce.” Budowę cerkwi św. Włodzimierza w Krupczycach ukończono w 1894 roku, w setną rocznicę zwycięstwa wojsk generała Aleksandra Suworowa z korpusem generała Józefa Sierakowskiego podczas bitwy na krupczyckich polach (1794).

Na załączonych  zdjęciach można zauważyć, że białoruska cerkiew- bliźniaczka, w przeciwieństwie do swojej białowieskiej siostry, jest otynkowana. Pierwotny projekt zakładał taki wariant również i dla naszej świątyni, jednak „w kwietniu 1889 roku imperatorska rodzina Romanowych zażyczyła sobie wybudowania w Białowieży nowego murowanego pałacu. Do Białowieży przyjechał nadworny architekt hrabia Mikołaj de Rochefort, który wyznaczył plac budowy na wzgórzu, gdzie niegdyś znajdowało się stanowisko dla sześciu rosyjskich dział. Okazało się, że wybrane wcześniej miejsce pod budowę cerkwi (około 50 metrów na południe od przyszłego pałacu) w zmienionych realiach jest niezbyt fortunne. Architekt zadecydował, że cerkiew stanie na wschód od pałacu. Polecił także, aby uwzględnić wyłożenie jej ścian cegłami (…), świątynia bowiem musiała komponować się z pałacem i pozostałymi budowlami pałacowymi.”

Obie cerkwie, białowieska i krupczycka, różnią się natomiast wystrojem wnętrza, a przede wszystkim ikonostasami.

 

 

"Podobnie jak zła woda czyni niezdatnymi do picia najlepsze wina, tak też niegodne rozmowy deprawują ludzi czyniąc dobro z natury swego życia i usposobienia."
Św. Antoni Wielki
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.