Wymiana polsko-białoruska w Białowieży-podsumowanie


W dniach 3-14 lipca 2006 roku w Białowieży odbyła się młodzieżowa wymiana polsko-białoruska, która miała ekologiczno-kulturalny charakter. Projekt został przygotowany przez przyjaciół Parafii Prawosławnej pw. św. Mikołaja w Białowieży.

W projekcie brała udział młodzież z Białowieży i okolicy, a także młodzież z parafii prawosławnej w Swisłoczy (Białoruś). Głównym założeniem projektu była wspólna praca młodzieży w środowisku Puszczy Białowieskiej. Dlatego też cały zakres wykonanych prac i zadań był związany z tym wyjątkowym zakątkiem.

Młodzież w ramach wymiany miała okazję wysłuchać odczyty i referaty na temat Puszczy Białowieskiej, jej wyjątkowości, jej mieszkańców, a także ochrony jej skarbów. Również młodzież miała okazję poznać kulturę regionalną za pośrednictwem spotkań wycieczek pieszych i rowerowych, spotkań z twórcami kultury, a także liderami Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Wieczory kulturalne miały miejsce niemalże każdego dnia, w ramach których młodzież przy ognisku uczyła się piosenek i przyśpiewek kultywowanych przez polską, jak i białoruską stronę. Młodzież odwiedziła cerkiew i kościół katolicki w Białowieży. Ponadto grupa miała okazję wspólnie pojechać na Św. Górę Grabarkę i tam spędzić w spokoju i zamyśleniu popołudnie. Częste spacery i wycieczki rowerowe dały okazję bardzo dokładnie poznać Białowieżę i okolice.

Jednym z głównych efektów wymiany jest plan ścieżki rowerowej i pieszej. Ścieżka ta prowadzi pośród starych krzyży, kapliczek, cmentarzy i miejscach pamięci. Młodzież wspólnie przemierzyła tą ścieżkę słuchając co się wydarzyło w każdym z przystanków. Ten szlak jak i inne informacje dotyczące wymiany zostaną zamieszczone na tworzonej stronie internetowej.

Ponadto młodzież przygotowała własnoręcznie koszulki, a także na zakończenie wymiany zostało zaprezentowane starodawne białoruskie wesele wraz z piosenkami i przyśpiewkami weselnymi. Wesele zaczęło się od wyliczania pozytywnych cech pary młodej, potem miały miejsce zaręczyny i biesiada za stołem. Cały czas rozbrzmiewały białoruskie pieśni śpiewane przez białoruską i polską młodziez. Młodzież była przebrana w stroje białoruskie dzięki przychylności dyrektora Domu Kultury w Hajnówce. Inscenizację obejrzało ok. 250 osób – turystów i mieszkańców Białowieży. Inscenizacja przeniosła się do ogniska wraz z kwasem chlebowym, kiełbasą i śpiewem.

Młodzieżowa wymiana polsko-białoruska została zrealizowana w ramach projektu „Świat i Stwórca wokół nas” zrealizowanego przez Parafię Prawosławną w Białowieży przy wsparciu Unii Europejskiej pod patronatem Euroregionu Puszcza Białowieska.

Dariusz Żdanuk- Koordynator projektu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

"Podobnie jak zła woda czyni niezdatnymi do picia najlepsze wina, tak też niegodne rozmowy deprawują ludzi czyniąc dobro z natury swego życia i usposobienia."
Św. Antoni Wielki
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.