Debata publiczna- sprawozdanie


W środę 14 września o godz. 16 odbyła się debata publiczna w Kinie „Żubr” nad projektem zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Białowieża.

Na spotkanie przybyło liczne grono mieszkańców Białowieży, jak i pozostałych zainteresowanych osób. Nie obyło się bez, chwilami, burzliwej dyskusji. Główną kwestią sporną, dzielącą mieszkańców Białowieży i państwa Walencików popieranych przez dyrektora BPN, stała się możliwość zabudowy terenów na północ od ulicy Żubrowej. Nowy projekt planu zagospodarowania ( nota bene wielokrotnie modyfikowany na wniosek obrońców przyrody), dopuszcza zabudowę zagrodową na działkach znajdujących się bezpośrednio przy ulicy Żubrowej i na wschód od granic Parku Pałacowego. Plan przewiduje zabudowę maksymalnie do 150 metrów w głąb terenów położonych przy wyżej wymienionej ulicy. Państwo Walencikowie, zamieszkujący przy Żubrowej, stanowczo się temu sprzeciwiają twierdząc, iż doprowadzi to do degradacji walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. W pełnym dramatyzmu przemówieniu stwierdzili, iż nowe budynki zasłonią im widok na rezerwat, co miałoby być jednym z powodów dla odrzucenia planu zagospodarowania. Dalsza część debaty pokazała jednak, iż to po stronie mieszkańców Białowieży znajdują się merytoryczne argumenty. Nowy plan zagospodarowania nie narusza żadnego z praw i nie ma powodu, by był odrzucony. Co więcej, jest on jedyną opcją dla rozwoju Białowieży w sytuacji, gdy większość działek położonych na jej obszarze, została objęta programem Natura 2000. Program ten wywołał kolejną falę dyskusji. Mieszkańcy z rozżaleniem mówili, iż dopiero niedawno dowiedzieli się, iż ich działki prywatne zostały objęte tym programem, a co z tym idzie, podlegają specjalnej ochronie, a więc zakazowi przeprowadzania jakichkolwiek inwestycji. Nikt nie pofatygował się, by poinformować o tym zainteresowanych, ani nie zasięgnął ich opinii. Jak stwierdziała jedna z uczestniczek debaty: „ Bardzo żałuję, że nikt mi nie powiedział, że moja działka jest terenem chronionym, bo sama z chęcią bym się dowiedziała cóż to za roślinność znajduje się na mojej łące”. W ten sposób, jak przyznał to przewodniczący rady gmin, pan Andrzej Antczak, zablokowano rozwój Białowieży. W związku z tym zgłoszono wniosek o wystąpienie do wojewody z prośbą o wskazanie ciała, które będzie zobowiązane wypłacić poszkodowanym mieszkańcom Białowieży rekompensaty. 

Podczas debaty poruszono również problem otuliny rezerwatu ścisłego, która niestety została zaniedbana przez władze parku i de facto wcielona do rezerwatu, co jest równoznaczne z likwidacją strefy ochronnej rezerwatu. Zgłoszono też wniosek o utworzenie miejsca wypoczynku i rekreacji wodnej na terenie gminy Białowieża, w celu zapewnienia przyjeżdżającym tu licznie turystom rozrywek, a więc pretekstu do pozostania na dłużej w Białowieży. Taka możliwość wypoczynku z pewnością przyczyniłaby się do poprawy sytuacji wielu gospodarstw agroturystycznych znajdujących się na terenie Gminy Białowieża. Pod koniec spotkania zgłoszono też wniosek o zorganizowanie ponownej publicznej debaty za miesiąc, kiedy to wszyscy zainteresowani będą już zapoznani ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Białowieża.

Więcej o samym studium oraz możliwości zapoznania się z nim można znaleźć tutaj.

Debacie przysłuchiwał się i zrelacjonował: Marek Korch 

Na zdj. budynek Gminy w Białowieży ( fot. MK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie czyń zła nawet dla żartu, bowiem zdarza się, że ktoś początkowo czyni zło dla żartu, a następnie niechcący skłania się ku temu.
abba Doroteusz
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.