Cerkiew cmentarna Świętych Cyryla i Metodego w Białowieży


Cerkiew pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego

na cmentarzu w Białowieży.

Zarówno kaplica, jak i cmentarz są zaznaczone na mapie z 1784 roku, wykreślonej przez Michała Połchowskiego. Znajdują się na północny wschód od dworu. Z dworu do kaplicy prowadziła aleja obsadzona drzewami. Pierwszy opis kaplicy znajdujemy w „Inwentarzu Puszcz JKM-ci Dóbr Stołowych Ekonomij Brzesckiey” z 1780 roku”. Podaje on, że kaplica została zbudowana z bali pokrytych deskami. Podłoga i sufit także były obite deskami. Ołtarz wykonany był z desek heblowanych. Kaplica posiadała ogrodzenie wykonane z żerdzi. Dla ówczesnych mieszkańców była niedostępna. Wynika to chociażby z aktu funduszu [z 1797 r.] cerkwi unickiej, wzniesionej w Białowieży cztery lata wcześniej. Również w późniejszych latach kaplica nie przeszła na własność białowieskiej parafii, utworzonej w 1801 roku. W znanych nam aktach wizyt z 1818 i 1819 roku podaje się wręcz, że parafia kaplicy nie posiada. Być może kaplica znajdująca się na cmentarzu w tym czasie już nie istniała?

W 1873 roku ze środków zebranych przez parafian wybudowano nową kaplicę na cmentarzu, na planie prostokąta. Drewniana, o konstrukcji zrębowej, orientowana, oszalowana. Od frontu kruchta. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie, z zakrystią od strony południowej. Dachy cerkwi blaszane. Nad nawą czterospadowy dach namiotowy, zwieńczony metalową wieżyczką z baniastym hełmem., już prawosławną. Także drewnianą. W tym samym roku zakupiono do niej ikony na sumę 201 rubli. W 1912 roku cerkiewka ta została okradziona z krzyża, ewangelii, krzyża na podstawce oraz składanej ikony miedzianej.

Po zbombardowaniu 1 września 1939 roku cerkwi parafialnej, do świątyni cmentarnej przeniesiono odprawianie wszystkich nabożeństw. Stan ten trwał do połowy października 1943 roku. W tym czasie do cerkwi cmentarnej dobudowano przedsionek (tzw. pritwor).

Po wojnie cerkiew cmentarna była kilkakrotnie remontowana. Ostatni remont przeprowadzony został w latach 2018 – 2019 wykonanemu dzięki projektowi „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi” którego głównym wykonawcą była firma Vera Artis.

Cerkiew wpisano do rejestru zabytków 19 października 1977 pod nr A–551.

"Podobnie jak zła woda czyni niezdatnymi do picia najlepsze wina, tak też niegodne rozmowy deprawują ludzi czyniąc dobro z natury swego życia i usposobienia."
Św. Antoni Wielki
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.