Najlepiej zachowany zabytek wiejskiego budownictwa drewnianego – konkurs


Tylko do 30 czerwca można zgłaszać chęć uczestnictwa w Konkursie na najlepiej zachowany zabytek wiejskiego budownictwa drewnianego w województwie podlaskim, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Celem konkursu jest promowanie właścicieli budynków drewnianych, którzy starają się je uratować i sensownie użytkować, a także rozpropagowanie tych budynków na terenie Polski i Europy. Posłuży do tego wydany jako plon konkursu katalog z fotografiami najciekawszych obiektów i zamieszczeniem informacji o nich w internecie.

Właściciele i użytkownicy budynków drewnianych położonych na terenach wiejskich województwa podlaskiego (w miejscowościach do 5 000 mieszkańców) mogą zgłaszać budynki drewniane powstałe do 1956 roku i użytkowane do czasów współczesnych takie jak:
budynki mieszkalne: chałupy, dwory, czworaki, dróżniczówki,
• budynki gospodarcze: spichrze, stodoły, wozownie, maneże,
• budynki użyteczności publicznej: dworce kolejowe, karczmy, szkoły, siedziby urzędów gminy,
• budynki przemysłowe: wiatraki, młyny, kuźnie,
• zagrody wiejskie i założenia dworskie,

Organizatorzy konkursu na najlepiej zachowany zabytek dawnego budownictwa drewnianego ufundowali nagrody o łącznej wartości 16 000 zł.

Laureatów konkursu wyłoni jury złożone z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Białymstoku i Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Zgłoszenia obiektów do konkursu przyjmowane są do 30 czerwca 2007 r.
Informacji o konkursie udziela:

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu,
tel. (086) 2771 328 w.21 w godz. 8-16.

Udział w konkursie należy zgłaszać wypełniając druk zgłoszenia.

Adres na który należy zgłaszać oferty:
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu,
ul. Pałacowa 5, 18-230 Ciechanowiec
adres e-mail: muzeum.rol@wp.pl lub zabytekpodlasia@interia.pl

W ubiegłorocznej edycji w konkursie uczstniczyły dwa obiekty z Białowieży: Dworek Gubernatora (BPN) oraz plebania prawosławna, która zajęła II miejsce.

za: www.muzeumrolnictwa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

"Podobnie jak zła woda czyni niezdatnymi do picia najlepsze wina, tak też niegodne rozmowy deprawują ludzi czyniąc dobro z natury swego życia i usposobienia."
Św. Antoni Wielki
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.