Pieśni z Polesia


Serdecznie zapraszamy na projekcję filmu Takich pieśni sobie szukam prezentowanego przez autorkę Jagnę Knittel oraz koncert tradycyjnych pieśni z Polesia.

Film został zrealizowany w ramach projektu Ukraina archaiczna i współczesna – pieśni i ludzie. Opowiada o spotkaniach ze śpiewakami we wsiach Prebrody i Stari Koni, położonych na pograniczu ukraińsko-białoruskim na Polesiu. Widzowie będą mogli porozmawiać z autorką filmu Jagną Knittel a także posłuchać pieśni pochodzących od śpiewaków, o których opowiada film, w wykonaniu uczestników projektu.

22 lutego, niedziela, godz. 17.00, Sala Działań Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach. Wstęp wolny.

Kilka słów od autorki filmu:

Należę do grupy osób, można powiedzieć – fascynatów muzyki tradycyjnej, która kiedyś, przed laty dotarła do wsi na Polesiu, w poszukiwaniu starych pieśni. Spotkaliśmy tam śpiewaków, starszych ludzi, którzy stali nam się bardzo bliscy i z czasem, ważniejsi od samych pieśni. Wyjazdy na Polesie i spotkania ze śpiewakami ze Starych Koni i Perebrodów stały się częścią naszego życia.

Jesteśmy amatorami, nie zajmujemy się folklorem zawodowo. Znamy profesjonalne nagrania, płyty wydawane przez folklorystów, wiemy, że materiał muzyczny z tych terenów jest starannie zbierany przez profesjonalistów z Równego i z Kijowa. Tymczasem nasz projekt powstał po to, aby dodać do pracy profesjonalnych etnomuzykologów nowy element – aby zatrzymać się i pokazać ludzi, konkretnych ludzi, a nie samą muzykę.

Jak wszyscy wiemy, muzyka tradycyjna jest obecnie na wsiach niepopularna, a jej dawni wykonawcy żyją najczęściej w zapomnieniu. Chcieliśmy wydobyć ich z cienia, nobilitować. Aby, po pierwsze, okazać im w ten sposób wdzięczność za to, że obdarowali nas tak hojnie swoimi pieśniami, swoim czasem, życzliwością. Po drugie: aby nobilitować samą muzykę, podnieść jej prestiż w jej własnym środowisku i uczynić bardziej komunikatywną dla szerszego grona, osób, które w ogóle się z nią nie stykają.

W ramach projektu, który realizuje kilka osób z Polski i kilka z Ukrainy, głównie z zespołu Horyna, organizowaliśmy 2 koncerty w Starych Koniach i Perebrodach, gdzie występowaliśmy przed miejscową publicznością wspólnie z miejscowymi wykonawcami śpiewając ich własny, lokalny repertuar. W ten sposób chcieliśmy pokazać mieszkańcom wsi, jak bardzo ta ich muzyka jest dla nas atrakcyjna i jakim szacunkiem darzymy śpiewaków – naszych mistrzów. Nakręciliśmy film, w którym opowiadamy o naszych mistrzach, wydaliśmy go na płycie wraz z nagraniami audio. Płytę rozdamy śpiewakom, ich dzieciom, szkołom na wsi.

Jagna Knittel

Projekt Ukraina archaiczna i współczesna – pieśni i ludzie został zrealizowany w ramach programu Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności ”RITA – przemiany w regionie”. 

www.teremiski.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

"Podobnie jak zła woda czyni niezdatnymi do picia najlepsze wina, tak też niegodne rozmowy deprawują ludzi czyniąc dobro z natury swego życia i usposobienia."
Św. Antoni Wielki
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.