Podwyższenie Krzyża Pańskiego (Wozdwiżenije Czestnaho i Żywotworaszczaho Kresta Hospodnia)


We wtorek 26.09.2017r. w naszej parafii odbyło się nabożeństwo całonocnego czuwania (cs. wsienoszcznoje bdienije), które rozpoczęło święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Na zakończenie miał miejsce osobliwy obrzęd – uroczyste wyniesienie Świętego Krzyża z ołtarza na środek cerkwi, w trakcie którego chór śpiewał troparion święta: „Spasi, Hospodi ludi Twoja i błahosłowi dostojanije Twoje, pobiedy błahowiernym na soprotiwnyja daruja i Twoje sochraniaja Krestom Twoim żytielstwo” (Zbaw, Panie, lud Twój i pobłogosław dziedzictwo Twoje, zwycięstwem prawowiernych nad przeciwnikami obdarzaj i przez krzyż Twój ochraniaj społecznośc Twoją), po czym kapłani i wierni pokłonili się Świętemu Krzyżowi przy podniosłym brzmieniu słów hymnu „Krestu Twojemu pokłaniajemsia Władyko i swiatoje Woskresienije Twoje sławim” (Krzyżowi Twemu kłaniamy się Władco i święte Zmartwychwstanie Twoje sławimy).

Następnego dnia, tj. 27 września br. – w sam dzień święta odprawiona została Boska Liturgia. Świąteczną homilię wygłosił ks. Piotr Trochimczuk. Przybliżył on znaczenie Świętego Krzyża dla prawosławnego chrześcijanina, jak też w kilku słowach opisał hymny liturgiczne śpiewane podczas celebrowanego nabożeństwa (Troparion i Kondakion).

Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego zostało ustanowione przez Cerkiew na pamiątkę odnalezienia przez św. Helenę (matkę cesarza Konstantyna) krzyża, na którym ukrzyżowany był Jezus Chrystus. Wydarzenie to miało miejsce w 326 r., w trakcie pielgrzymki św. Heleny do Ziemi Świętej.

Jest to jedyne wielkie święto, w dzień którego obowiązuje ścisły post, którego powodem jest w pewnym sensie powrót do Wielkiego Piątku, choć w świetle Zmartwychwstania. Uzasadnieniem tego jest fakt, iż podczas Boskiej Liturgii czytana jest Ewangelia Męki Pańskiej (wg św. Jana).

ks. Piotr Trochimczuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie czyń zła nawet dla żartu, bowiem zdarza się, że ktoś początkowo czyni zło dla żartu, a następnie niechcący skłania się ku temu.
abba Doroteusz
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.