Święto Chrztu Pańskiego 18-19.2020r.


Troparion:

„Wo lordanie kreszczajuszczusia Tiebie, Hospodi, Troiczeskoje jawisia pokłonienije: Roditielew bo hłas swidietielstwowasze Tiebie, wozlublennaho Tia Syna imienuja, i Duch w widie hołubinie, izwiestwowasze słowiesie utwierżdienije: jawlejsia, Chrystie Boże, i mir proswieszczej, sława Tiebie.”

„Gdy chrzciłeś się, Panie, w wodach Jordanu, objawiła się Trójca najgodniejsza pokłonu. Rodzica bowiem głos dał o Tobie świadectwo, nazywając Ciebie umiłowanym Synem, Duch zaś wpostaci gołębicy świadczył o prawdziwości słowa Ojca. Objawiłeś się, Chryste Boże, i świat oświeciłeś, chwała Tobie.”

Święto Chrztu Pańskiego – zwane również Świętem Objawienia Pańskiego,  to kolejne z 12 wielkich świąt przypadające w cerkwi prawosławnej  19 (6) stycznia. W tym dniu, do Jana Chrzciciela, który na znak oczy­szczenia od grzechu chrzcił Izraelitów w wodach Jordanu, przyszedł Jezus Chrystus. Jan, który od dzieciństwa znał niezwykłą świętość Jego życia, chciał powstrzymać Go, mówiąc: „To ja powinienem prosić Cię o chrzest, a Ty przychodzisz do mnie”. Ale Jezus powiedział do niego: „Teraz nie czas mówić o tym, powinniśmy wypełnić to, do czego zostaliśmy powołani”. Wówczas Jezus zanurzył się, po czym  wyszedł z wody i modlił się. W tym momencie Jan widział, jak otwarły się niebiosa i Duch Boży w postaci białego gołębia zstąpił na Jezusa i wówczas usłyszał głos: „Oto jest Syn Mój umiłowany, w Którym mam upodobanie”. Tak zostały ukazane wszystkie trzy postaci Przenajświętszej Trójcy, dlatego święto to nazywane jest też Świętem Epifanii lub Świętem Światłości, Bóg jest bowiem Światłością, i ukazał się, by oświecić tkwiących w ciemności i w cieniu śmierci.

Dzień poprzedzający – Wigilia Święta Chrztu Pańskiego 18 (5) stycznia jest dniem postnym. Zgodnie z tradycją, w tym dniu w wielu domach spożywa się wigilię podobną tej, która spożywana jest przed świętem Narodzenia Chrystusa. Wieczór ten nazywany jest Soczelnikiem. Wiąże się to z tym iż w starożytności święto to było połączone ze świętem Narodzenia Chrystusa ponieważ posiadały one wspólny sens. Bóg – Jezus Chrystusa objawia się ludziom, poprzez swoje narodziny jako człowiek, podczas chrztu w Jordanie, Bóg objawia się we wszystkich trzech osobach świętej Trójcy. W nabożeństwach świąt Narodzenia Chrystusa oraz Chrztu Pańskiego po dzień dzisiejszy zauważa się bliską ich relację oraz identyczny układ liturgiczny.

W naszej parafii już tradycyjnie w wigilię święta (18.01) rano o godz. 900 dokonano Wielkiego poświęcenia wody, zaś wieczorem, o godzinie 1700 sprawowane było nabożeństwo całonocnego czuwania złożone z takich samych elementów jak nabożeństwo święta Narodzenia Chrystusa: wielkiego powieczerza, litii oraz jutrzni, któremu przewodniczył ks. Sergiusz Korch. W trakcie nabożeństwa pobłogosławione zostały chleby, pszenica, wino i olej.
W  dzień święta (19.01) Św. Liturgię sprawował ks. Sergiusz Korch. W końcu nabożeństwa odbyła się uroczysta procesja (Krestny Chod) w kierunku plebani parafialnej, gdzie miał miejsce obrzęd wielkiego poświęcenia wody, którego dokonał proboszcz – ks. Sergiusz Korch. W trakcie powrotu do świątyni proboszcz  pokropił święconą wodą otaczające budynki, kaplicę w sadzie, świątynię, a także wiernych. Po powrocie do świątyni ks. Sergiusz zwrócił się ze słowem do wiernych. W swoim pouczeniu przybliżył sens święta, jak również wyjaśnił jego znaczenie dla prawosławnego chrześcijanina. Prostymi słowami zaznaczył jak ważna powinna być dla nas woda, którą oświęcamy w tym dniu. Z jednej strony woda towarzyszy nam, od momentu chrztu aż do śmierci, zaś z drugiej woda jordańska ma właściwości uzdrawiające jeżeli spożywamy ja z wiarą – stąd tradycja przechowywania jej w domach. Wierni zabierają święconą wodę do domu i piją w trudnych momentach swego życia, a niektórzy piją ją codziennie na czczo. Na koniec proboszcz pozdrowił wszystkich zebranych wiernych i życzył Błogosławieństwa Bożego.

ks. Piotr Trochimczuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie czyń zła nawet dla żartu, bowiem zdarza się, że ktoś początkowo czyni zło dla żartu, a następnie niechcący skłania się ku temu.
abba Doroteusz
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.