Zaśnięcie Najświętszej Bogurodzicy 27-28.08.2020


W dniach 27 – 28 sierpnia cerkiew uroczyście obchodziła Święto Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Jest ono ostatnim świętem z cyklu 12 Wielkich Świąt w cerkiewnym kalendarzu liturgicznym. Poprzedza je dwutygodniowy post.

W wigilię święta w naszej parafii sprawowane było nabożeństwo całonocnego czuwania (cs. Wsienoszcznoje Bdienije), podczas którego na środek świątyni została wyniesiona płaszczenica (całun) z przedstawieniem Bogurodzicy.

W sam dzień Święta odbyła się uroczysta Święta Liturgia. Świąteczna homilia wygłoszona przez proboszcza – ks. Sergiusza Korcha, podkreślała znaczenie i sens obchodzonego święta, w którym szczególnie wspominamy Bogurodzicę. Ks. Sergiusz zwrócił także uwagę jakie miejsce Matka Boża powinna zajmować w życiu każdego chrześcijanina – jako Matka wszystkich ludzi.

Nabożeństwo zakończyło się cerkiewnym zwyczajem według którego, w dniu Święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy w prawosławnych świątyniach dokonuje się oświęcenia płodów ziemi – kwiatów, ziół i zbóż. Ta tradycja zachowała się również w naszej parafii, dlatego wielu spośród wiernych przyniosło symboliczne wiązki pięknych kwiatów, wonnych ziół i kłosów zbóż, które po wzniesionej modlitwie zostały oświęcone. Sens tego obrzędu wyjaśniają słowa modlitwy czytanej przez kapłana, według której przyniesione rośliny mają chronić ich właścicieli od zła, oraz dać błogosławieństwo ich domostwu.

zdjęcia: ks. Piotr Trochimczuk i Łukasz Charkiewicz

ks. Piotr Trochimczuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tak jak na drabinie pierwszym stopniem jest oderwanie się od ziemi, tak też w życiu Boskim początkiem sukcesów jest odejście od zła.
św. Bazyli Wielki
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.