Święto Przemienienia Pańskiego 19.08.2022 r.


Przemieniłeś się na górze Chryste Boże,

ukazując chwałę swoją Twoim uczniom, na ile ujrzeć mogli.

Niech zajaśnieje i nam grzesznym Twoja światłość Wiekuista;

przez modlitwy Bogurodzicy, Światłości dawco, chwała Tobie.

 

W piątek, 19.08.2022 r., w białowieskiej cerkwi obchodziliśmy jedno z 12 wielkich świąt cerkiewnych: Przemienienie Pańskie. O godzinie 9.00 rozpoczęła się uroczysta Boska Liturgia, którą sprawował proboszcz parafii, ks. mitrat Sergiusz Korch. Na koniec nabożeństwa zostały poświęcone owoce.

Przemienienie Pańskie świętuje się po zbiórce zboża (na północy, a na południu-wcześniej) po dojrzewaniu owoców. Ponadto kiedy wszystko osiąga dojrzałość. Szczególnie na południu. Jest to symbol dojrzałości, pełności przyszłego Królestwa chwały, ale po trudach naszego krzyżowego życia.

Rajskie płody. Mimo woli chce się o nich wspomnieć, kiedy widzi się przyniesione do cerkwi jabłka, winogrona, grusze aby zostały poświęcone w dzień tego święta.

Robi się to nie tylko dlatego, że w tym czasie dojrzewają owoce, ale też dlatego, iż tu właśnie znajduje się związek z odrodzeniem twarzy. Przypominają one zniszczone rajskie szczęście, a z drugiej strony – pocieszają nas obietnicą, że i w przyszłym życiu będą niejakie piękne rozkosze.

Sama słodycz smacznych płodów mówi o tej radości, która czeka na sprawiedliwych w Królestwie chwały: przypomina o tej duchowej słodkości, którą przeżył ap. Piotr wraz z innymi uczniami na górze Tabor. Oczywiście, Królestwo Boże nie jest jedzeniem i piciem, mówi ap. Paweł, a jest prawdą, światem i radością w Duchu Świętym (Rz. 14, 17); ale człowiek, podczas swojego dążenia do obrazowego, widzianego rozumienia niewidzialnych rzeczy – chce wyrazić duchowe prawdy poprzez wewnętrzny, zrozumiały obrzęd poświęcenia owoców. Tak i tutaj: przyszłą prawdę chwały Królestwa Bożego wierzący chrześcijanin przedstawia przy pomocy słodkich plonów.

za: kuchnia.cerkiew.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie czyń zła nawet dla żartu, bowiem zdarza się, że ktoś początkowo czyni zło dla żartu, a następnie niechcący skłania się ku temu.
abba Doroteusz
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.