I niedziela wielkiego postu- Tryumf Prawosławia


Pierwsza niedziela Wielkiego Postu jest dniem wyjątkowym, tego bowiem dnia Cerkiew obchodzi święto Tryumfu Prawosławia. Święto to zostało ustanowione 11 marca 843 roku, gdy po wiekach dyskusji, sporów, a nawet i prześladowań, Kościoł ostatecznie pokonał herezję ikonoklastów, czyli obrazoburców.

W roku 726, imperator Leon III wydał pierwszy z wielu dekretów zabraniających oddawania czci ikonom, co dało początek licznym niepokojom w łonie Kościoła. Jednak już w 787 r. na Soborze Powszechnym w Nicei, wydano niedowołalną decyzję, która uznała słuszność i prawowierność przedstawiania Chrystusa i Świętych na ikonach i tym samym odrzuciła herezję ikonoklastów. Sobór wyjaśnił, iż cześć oddawana ikonom dotyczy tylko Osób na nich przedstawionych i tylko One są wyłącznym adresatem naszych modlitw i naszym wsparciem. Pomimo tej decyzji, konflikt dotyczący kultu ikon trwał jeszcze do 843 roku, kiedy to ostateczny kres położyła mu cesarzowa Teodora, która zrehabilitowała prawosławne nauczanie.

Z tego też powodu, pierwszą niedzielę Wielkiego Postu postanowiono nazwać świętem Triumfu Prawosławia, a więc świętem zwycięstwa nad wszelkimi herezjami, które pojawiały się czy też pojawią się, w historii chrześcijaństwa. Święto to jest obecnie również manifestacją jedności i powszechności Prawosławia, które niezależnie od szerokości geograficznej i języka, którym się posługuje, wszędzie pozostaje tym samym, czyli świadectwem jednej wiary, żywiącej się tymi samymi dogmatami i pielęgnującej nauczanie Chrystusa.

Michał Korch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie czyń zła nawet dla żartu, bowiem zdarza się, że ktoś początkowo czyni zło dla żartu, a następnie niechcący skłania się ku temu.
abba Doroteusz
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.