II BIAŁOWIESKIE SPOTKANIA Z ARIĄ


23 czerwca, na dziedzińcu Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieży, zabrzmiały ulubione przez wszystkich arie operowe i operetkowe. „II Białowieskie spotkania z arią” rozpoczęliśmy „Zemstą nietoperza” i pieśniami z „Carmen” i „Traviatty” ….

Dalej popłynęły równie znakomite melodie, stworzone geniuszem takich twórców jak Giuseppe Verdi („Moc przeznaczenia”), Piotr Czajkowski („Eugeniusz Oniegin”), Wolfgang Amadeusz Mozart („Don Juan”), Johann Strausssyn (Polka „Piorun i błyskawica”, „Polka „Lekka krew”) i Johann Strauss – ojciec (Polka „Marsz Radeckiego”), Ferenc Lehar („Giuditta”) oraz Imre Kalman („Hrabina Marica”, „Księżniczka cyrkówka”, „Fiołek z Montmartre”, „Hrabina Marica”).

Koncert wspólnie wykonali artyści – muzycy, których talenty wyrosły z podzielonego obecnie granicą regionu Puszczy Białowieskiej. Byli to polscy i białoruscy soliści – Katarzyna Kiszewska, Michał Skiepko (Polska), śpiewające małżeństwo Mariny i Władimira Gorowojów, Jelena Bałtrukiewicz i Maria Radziuk (Białoruś). Akompaniowała im znakomita „Grodzieńskaja Kapełła” z Grodna, będąca spadkobierczynią i kontynuatorką tradycji sztuki muzycznej zapoczątkowanej w Grodnie w XVIII w. przez Antoniego Tyzenhauza, Podskarbiego Wielkiego Księstwa Litewskiego, znakomitego mecenasa kultury oraz reformatora i gospodarza Puszczy Białowieskiej. Artyści zgodnie podkreślali, że atmosfera spotkania sprawiała, iż koncertowanie dawało im podwójną przyjemność.

Nie odczuwałam żadnej tremy – mówi Jelena Bałtrukiewicz, solistka „Grodzieńskoj Kapełły”, która w Białowieskich spotkaniach z arią brała udział już drugi raz – Atmosfera jest tak ciepła i miła, a od publiczności płynie tak ogromna energia, że stojąc przed nią chce się śpiewać jak najdłużej i jak najpóźniej schodzić ze sceny. 

Katarzyna Kiszewska z białowieską publicznością spotkała się po raz pierwszy: – Ostatnio byłam tu piętnaście lat temu, jeszcze jako mała dziewczynka. Nie spodziewałabym się, że odbywają się tu tego typu wydarzenia artystyczne. To miła niespodzianka.

Sztuka opery i operetki przyciągnęła liczną publiczność – zarówno młodych, jak i starszych wiekiem, mieszkańców Białowieży i powiatu, a także turystów. Część z nich znała imprezę już z ubiegłego roku: – Miłe wspomnienia kazały nam przyjść ponownie – mówią Asia i Martato dobra okazja do przyjemnego spędzenia wieczoru.

II Białowieskie spotkania z arią zorganizowała Fundacja „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce przy współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym.

za: www.festiwal-hajnowka.pl

***
Projekt dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG IIIA/TACIS CBC 2004-2006 oraz ze środków budżetu państwa pod patronatem Euroregionu Puszcza Białowieska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

"Podobnie jak zła woda czyni niezdatnymi do picia najlepsze wina, tak też niegodne rozmowy deprawują ludzi czyniąc dobro z natury swego życia i usposobienia."
Św. Antoni Wielki
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.