Noc Muzeów w Białowieskim Parku Narodowym 16 maja 2009 r. (wstęp wolny)


Program Nocy Muzeów
 19:00 – wernisaż nowej wystawy „Motywy „zwierzy” w polskiej tkaninie dwuosnowowej” 

Tkactwo dwuosnowowe należy do najbardziej oryginalnych zjawisk w sztuce ludowej. Swoim naturalnym pięknem i niepowtarzalnością budzi zainteresowanie polskich specjalistów i zagranicznych kolekcjonerów. Tkaniny wykonywane techniką dwuosnowową znane są w różnych regionach Europy. W Polsce występują w północno – wschodniej części, głównie na Białostocczyźnie. Do najstarszych znanych nam tkanin dwuosnowowych na ziemiach polskich należą dywany z okolic Ełku z końca XVIII i początku XIX wieku. Wśród wiejskich tkaczek technika ta upowszechniła się w II pół XIX wieku.

Tkaniny wykonywane są z naturalnej, barwionej przędzy wełnianej na ręcznych krosnach, przy użyciu dwóch wątków i dwóch osnów. Obok dywanów o wzorach tradycyjnych, w których dominują motywy gwiazdy, palmety, rombu, listka, gałązki winnej latorośli i korowodu weselnego, obecnie w pracowniach tkackich powstają tkaniny o nowych rozwiązaniach kompozycyjnych. Ich rozwój zainspirowała prof. ASP w Warszawie – Eleonora Plutyńska, współpracująca od 1934 r. z janowskimi tkaczkami. Wykonywane pod jej opieką tkaniny odznaczały się doskonałą kompozycją i interesującym wzornictwem. Weszły na stałe do kanonu wzornictwa tkactwa dwuosnowowego. Uwagę koneserów zwracają, obok dobrze znanych przedstawień zwierząt hodowlanych i dzikich, kompozycje fantastycznych zwierzy, tworzonych z wyobraźni, komponowanych w układach symetrycznych i pasowych.
Umiejętne połączenie elementów sztuki ludowej i profesjonalnego tkactwa artystycznego E. Plutyńskiej sprawiło, że współczesne tkaniny janowskie odznaczają się unikalnymi walorami estetycznymi i dekoracyjnymi. Trafiają do kolekcji muzealnych i galerii w kraju i za granicą.
Ogółem na wystawie prezentujemy około 20 prac. Wszystkie pochodzą ze zbiorów działu Etnograficznego Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, które posiada największą w Polsce kolekcję tych oryginalnych dzieł sztuki ludowej.

Autorem wystawy jest kierownik działu, etnograf Wojciech Kowalczuk.
Wystawę można oglądać do 9 lipca 2009 r. w godzinach pracy Muzeum BPN.

 20:00 koncert zespołu Ethno-Lyrics, wstęp wolny 

Etniczny i tradycyjny śpiew dawnych wiosek wydaje się niewyczerpaną skarbnicą motywów, opowieści i historii głęboko dotykających losu ludzkiego. Ethno-Lyrics to projekt muzyczny, którego celem jest upowszechnianie muzyki wschodniej Słowiańszczyzny, dawnych tradycyjnych pieśni białoruskich, ukraińskich, rosyjskich i łemkowskich.

Pierwszy album, zawierający 12 utworów, ukazał się w 2008 r. z podtytułem Opowieści ze Wschodu. Wokalny udział w przedsięwzięciu wzięły młode artystki: Julita Charytoniuk, Karolina Cicha, Kasia Dmitruk-Aleksiejuk, Magda Dudzicz i Ewelina Kozaczuk wykonując zaaranżowane akustycznie pieśni. Dzięki wokalnej różnorodności, na płycie pojawiły się rozmaite stylistyki śpiewania, od śpiewu archaicznego i białego aż po delikatne i subtelne wykonania.

Obecnie w skład projektu wchodzą: Julita Charytoniuk, śpiewająca w takich zespołach, jak Czeremszyna, czy inspirowany przez siebie tercet Sympatycznyj Varyjant; Ewelina Kozaczuk, wieloletnia wokalistka bielskiej formacji Ranok oraz Marzena Rusaczyk, instrumentalistka i aranżerka.

Taki skład wystąpi również w Białowieży, prezentując utwory z ubiegłorocznego albumu, jak i te, które znajdą się na nowej płycie. Gościnnie, na bębnach zagra Piotrek Kogut.

 19:30 – 24:00 – udostępnianie bez przewodnika wystawy stałej, wstęp wolny,

Ewa Moroz-Keczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie czyń zła nawet dla żartu, bowiem zdarza się, że ktoś początkowo czyni zło dla żartu, a następnie niechcący skłania się ku temu.
abba Doroteusz
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.