Podlaskie atrakcyjne o każdej porze roku


W środę 13 września, marszałek wojowództwa podlaskiego, Janusz Krzyżewski, odpowiadał na pytania internautów w ramach czatu zorganizowanego przez Serwis Samorządowy PAP. Poniżej prezentujemy fragmenty rozmowy związane z regionem Puszczy Białowieskiej i turystyką:

nowy: Dlaczego władze województwa i nie tylko tak aktywnie forsują atrakcyjność i potencjał turystyczny regionu. Czy widział Pan kiedyś prawdziwy przemysł turystyczny (np. Majorca, Teneryfa). Jak wypadamy w takim porównaniu?
– Zdarzało mi się widzieć nie tylko Majorkę i Teneryfę. Nie zamierzamy się porównywać np. z Majorką. My pracujemy nad innym modelem przemysłu turystycznego wynikającym z uwarunkowań naturalnych. Podlaskie to nie teren dla turystyki masowej a kwalifikowanej. To oferta dla koneserów.

Lalka: Co może Pan zaoferować turystom, którzy będą chcieli odwiedzić Pański region inną, niż lato porą ?
– Jeden z problemów turystyki w regionie to krótki sezon turystyczny i zamierzamy tę barierę przełamać tworząc ofertę na wszystkie pory roku. Myślę tutaj o ofercie białowieskiej, myślę o ofercie polskiej Amazonii czyli Biebrzy. W roku bieżącym rozpoczynamy na Suwalszczyźnie budowę ośrodka sportów zimowych w Szelmencie. Podlaskie może być atrakcyjne o każdej porze roku. W perspektywie najbliższych miesięcy zakończymy modernizację Kanału Augustowskiego po polskiej stronie, Białorusini mają to już za sobą. W najbliższym sezonie letnim turysta okrętując się w Augustowie może zwiedzić Grodno, Druskienniki, Kowno, Wilno i Kłajpedę. Zapraszamy.

ewcia: wg informacji uzyskanej w gminie Dubicze Cerkiewne zalew Bachmaty zostanie zamknięty ze względu na brak środków finansowych na jego odmulenie. Czy przewiduje Pan udzielenie pomocy dla gminy w modernizacji tego zalewu?
– Znam problem zbiornika Bachmaty. Wielokrotnie tam bywałem. Niestety w roku bieżącym ten problem został zgłoszony zbyt późno bym mógł zareagować. W roku 2007 dostrzegam możliwość rozwiązania tego problemu m. in. środkami wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska.

Marcin_Sakowicz: Czy nie sądzi Pan, że biorąc pod uwagę kwestię zrównoważonego rozwoju całego województwa oraz kwestie ochrony środowiska, w tym parków narodowych, droga Via Baltica nie powinna przebiegać przez Łomżę a nie Białystok co obecnie jest planowane?
– Biorąc pod uwagę kwestię zrównoważonego rozwoju całego województwa VB powinna przebiegać przez Białystok. Ta kwestia rozstrzygnięta została decyzją o nadaniu priorytetu dla budowy drogi nr 19. Połączenia Łomży z regionalnym i krajowym systemem drogowym zapewnia droga nr 61.

lataczowisko: Plany inwestycyjne województwa napotykają na silny opór niektórych środowisk ekologów (bo bywają tam czasem ludzie rozumni). Teraz rozpoczęła się wojna, aby ścisłą ochroną objąć cały obszar Puszczy Białowieksiej. Czy to jest problem dla rozwoju województwa?
– Jest to niewątpliwie problem dla rozwoju województwa. Ale jesteśmy „skazani” na respekt dla wymogów ochrony przyrody. Krajobraz chroniony w naszym regionie to ponad 25% i musimy tak programować rozwój regionu by uchronić najcenniejsze walory a jest ich niemało bo 4 parki narodowe.

marek_lawko: jakie są trzy typowe skojarzenia na temat Podlaskiego?
– Żubr, bocian i duch puszczy (bimber białowieski).

Za: www.wrotapodlasia.pl

Na zdj: marszałek woj. podlaskiego Janusz Krzyżewski

Michał Korch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tak jak na drabinie pierwszym stopniem jest oderwanie się od ziemi, tak też w życiu Boskim początkiem sukcesów jest odejście od zła.
św. Bazyli Wielki
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.