Projekt ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej


Zespół naukowców, powołany w piątek przez Kancelarię Prezydenta, opracuje projekt ustawy „regulującej status dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Puszczy Białowieskiej”.
Zdaniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nowe prawo powinno sprzyjać ochronie Puszczy, pamiętając o potrzebach jej mieszkańców.

W skład zespołu weszli specjaliści z dziedzin przyrodniczych, leśnych, ekonomicznych i prawnych. Ich zadaniem będzie przygotowanie takiego prawa, które pozwoli lepiej chronić zasoby przyrodnicze puszczy, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów miejscowej ludności. „Nasza przyroda to jeden z naszych największych kapitałów. A perłą w koronie jest tutaj Puszcza Białowieska” – powiedział prezydent Lech Kaczyński podczas spotkania z członkami zespołu.

Zdaniem prezydenta, „trzeba się dzisiaj zastanowić (…) jak kwestię Białowieży w ten sposób uporządkować, żeby z jednej strony to nie naruszało interesów mieszkańców tej części naszego kraju, ale z drugiej strony, żeby to wielkie dobro, jakim ta puszcza jest dla nas, zostało w pełni zachowane”.

Lech Kaczyński wyraził nadzieję, że powołana w piątek grupa ekspertów znajdzie rozwiązania prawne, które pozwolą zrealizować te cele.

„Myślę, że w tej chwili nie ma już dyskusji nad tym czy puszczę chronić. Jest jedynie dyskusja nad tym, jak puszczę chronić najlepiej” – powiedział wiceprzewodniczący zespołu, członek Rady Naukowej Białowieskiego Parku Narodowego, biolog, dr inż. Bogdan Jaroszewicz. W jego opinii, można pogodzić lepszą ochronę Puszczy Białowieskiej z interesami jej mieszkańców.

Jak podkreślił, Puszcza Białowieska jest skarbem nie tylko polskim, ale europejskim. Jej część została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dzisiejsza Puszcza Białowieska, to kompleks leśny o obszarze 150 tys. ha, położony po obydwu stronach granicy Polski i Białorusi. Część zachodnia, znajdująca się w Polsce, zajmuje 62,5 tys. ha. Część wschodnia, na Białorusi, zajmuje 87,5 tys. ha. Puszcza Białowieska jest najlepiej zachowanych kompleksem nizinnego lasu pierwotnego w Europie.

za: www.onet.pl
fot. Marek Korch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

"Podobnie jak zła woda czyni niezdatnymi do picia najlepsze wina, tak też niegodne rozmowy deprawują ludzi czyniąc dobro z natury swego życia i usposobienia."
Św. Antoni Wielki
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.