Słowo metropolity Sawy na Wielki Post


List Wielkopostny Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Do czcigodnego Duchowieństwa, Umiłowanych Mnichów i wszystkich wiernych Diecezji Warszawsko-Bielskiej.

Drodzy Ojcowie, Bracia i Siostry!

„Nadszedł czas, początek duchowych zmagań i zwycięstwa nad demonami, wszelka broń wstrzemięźliwości, anielska wspaniałość, odwaga wobec Boga. Przez nie Mojżesz stał się rozmówcą Stwórcy i głos niewidzialny przyjął swymi uszami. Panie, jako Przyjaciel człowieka uczyń i nas godnymi pokłonienia się Twoim cierpieniom i świętemu zmartwychwstaniu”.
(stichera do psalmów pochwalnych na jutrzni niedzieli seropustnej)

Ojcowie, Bracia i Siostry!
Następują wielkie dni Świętej Czterdziesiątnicy, czas zbawczego świętego Wielkiego Postu, czas naszego duchowego oczyszczenia. To ono doprowadzi nas do pełnego światłości święta Powstania z martwych Pana naszego Jezusa Chrystusa, do Świętej Paschy. Ten czas został nam dany dla godnego przygotowania się przy pomocy postu, wstrzemięźliwości, modlitwy i św. spowiedzi. Ustami Kościoła wołamy: „Zgrzeszyłem, żyłem w nieprawościach i odrzuciłem przykazanie Twoje, zrodzony bowiem jestem w grzechach i do swoich wrzodów dodałem jeszcze rany, ale sam zmiłuj się nade mną, jako miłosierny, ojców Boże”.

Bracia i Siostry!
Święty Post jest znany od najdawniejszych czasów. Czterdzieści dni i nocy pościł Sam Jezus Chrystus, jako człowiek, a pościł na pustyni. Pościli starotestamentowi prorocy, królowie i zwykli ludzie, dając przez to obraz pokory przed Bogiem. Dla nas, prawosławnych, post był i jest zawsze nierozerwalnie związany z modlitwą. Bez niej post nie przynosi pożytku duchowego. Święty Kościół woła: „Jak łotr wołam do Ciebie: ‘Zmiłuj się nade mną’, jak Piotr gorzko płaczę, Zbawco, jak celnik wołam do Ciebie, przelewam łzy jak nierządnica, przyjmij moje łkanie, jak niegdyś kobiety kananejskiej”.

Święty Post połączony z modlitwą uczy nas samodyscypliny, formuje naszą osobowość i otwiera przed nami głębię życia duchowego. Gorliwy post połączony ze szczerą modlitwą sprzyja zmianie naszego życia i życia tych, za których się modlimy. Św. Bazyli Wielki mówi: „Post rodzi proroków, umacnia silnych, daje mądrość rządzącym. Post jest stróżem dusz ludzkich, orężem dla ludzi silnych, szkołą ascetów”. Święty Grzegorz Palamas dodaje: „Prawdziwy post ogarnia wszystko, wszystko oczyszcza i wszystko ulecza”.

Bracia i Siostry!
W ciągu Świętej Czterdziesiątnicy 2010 roku postaramy się oczyścić siebie przez post od ciężaru grzechów, które często przywierają do naszego ciała i duszy. Postaramy się uświadomić sobie, że nagromadzona warstwa grzechu przeszkadza nam słuchać w wolności słowo Boże, zrozumieć je, nie pozwala nam widzieć dzieł Bożych, które dokonują się wokół nas.

Natomiast wypełniając post będziemy pamiętać o słowach Jezusa Chrystusa: Jeśli odpuścicie ludziom ich przewinienia, odpuści i wam Ojciec wasz niebieski. A jeśli nie odpuścicie ludziom, i Ojciec wasz nie odpuści wam przewinień waszych (Mt 6, 14-15).

Bez przebaczenia grzechów swoim bliźnim post nie ma znaczenia. Św. Tichon Zadoński naucza: „wielu powstrzymuje się od pokarmu, a językiem swoim szkodzi swoim bliźnim. Jakiż wtedy pożytek z postu?” – pyta święty. „Pośćmy przyjemnym postem, miłym Panu, a prawdziwym postem jest odrzucenie złych rzeczy, powstrzymanie języka, odrzucenie gniewu, odłączenie żądz, obmowy, fałszu, naruszania przysięgi, tych spraw odrzucenie jest prawdziwym i przyjemnym Bogu postem”. „Pokajać się”, to znaczy zmienić swoje myśli, przeanalizować swoje życie, wyrzucić ze swojej duszy wszystko to, co jest obce Bogu i zniszczyć mur, który wyrósł między człowiekiem i Bogiem.

Słowami: „Dawco życia, otwórz mi bramę pokuty!” prosimy Zbawiciela o pełną łaski pomoc w przezwyciężeniu grzechu i odrzuceniu go, aby zacząć nowe życie. Albowiem „Nadszedł post, matka cnoty, oskarżyciel grzechów, głosiciel pokuty”.

Bracia i Siostry!
Wstępując w okres świętego Wielkiego Postu dążmy do zrzucenia z siebie wrogości, nienawiści, zła, osądzania, oszczerstw, zawiści i wszystkiego tego, co narusza spokój ducha i szerzmy wśród nas pokój, miłość, zaufanie i inne cnoty chrześcijańskie. Apostoł Paweł naucza: Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj (Rz 12, 21).

Pan Wszechwładny, miłujący Ojciec niech pomoże nam przebyć Święty Wielki Post 2010 roku z modlitwą i pokajaniem, abyśmy duchowo oczyszczeni stanęli przed Życiodajnym Grobem Pańskim, z którego zajaśnieje Zmartwychwstały Chrystus, Radość nasza.

Niech Pan umocni wszystkich nas na tej drodze duchowego wysiłku.
Zgodnie z naszym zwyczajem cerkiewnym, wstępując w dni Świętego Wielkiego Postu proszę wszystkich o przebaczenie i wzajemnie wszystkim przebaczam.

„Zacznijmy, ludzie, nieskalany post, który jest zbawieniem dla dusz. Służmy Panu z bojaźnią… i tak zawołajmy: Ojcze nasz, któryś jest w niebiosach, daruj nam grzechy nasze jako Przyjaciel człowieka”.

+ Sawa Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski

metr. SAWA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie czyń zła nawet dla żartu, bowiem zdarza się, że ktoś początkowo czyni zło dla żartu, a następnie niechcący skłania się ku temu.
abba Doroteusz
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.