Spotkanie naukowe dotyczące historii ochrony Puszczy Białowieskiej


W Kamieniukach (Białoruś) odbyło się spotkanie poświęcone początkom ochrony Puszczy Białowieskiej. W spotkaniu udział wzięli: dyrektor Parku Narodowego Belovezhskaya Pushcha Nikolai Bambiza, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Józef Popiel, profesor Aleksandr A. Kovalenya, dyrektor Instytutu Historii Białoruskiej Akademii Nauk w Mińsku oraz jego współpracownicy: prof. Petr F. Lysenko, prof. Elena G. Kalechic i dr Aleksandr B. Dounar, a także pozostali goście z Polski: dr Czesław Okołów, dr Renata Krzyściak Kosińska (BPN), prof. Bogumiła Jędrzejewska i Tomasz Samojlik (ZBS PAN).

Większość przedstawionych podczas spotkania referatów i prezentacji oparta była o wyniki najnowszych badań naukowych. Naukowcy z obu stron granicy zgodnie stwierdzili, iż najdawniejszym znanym dokumentem odnoszącym się do Puszczy Białowieskiej jest zapis z Kroniki Jana Długosza dotyczący roku 1409 i polowania króla Jagiełły. Jest on zarazem pierwszym potwierdzeniem wielkoksiążęcego i królewskiego statusu Puszczy Białowieskiej. Od 1409 roku można zatem liczyć historię ochrony Puszczy jako prywatnej własności króla i wielkiego księcia litewskiego.

Na rok 2009 zaplanowane zostały obchody 600-lecia pierwszego pojawienia się Puszczy w źródłach historycznych. Do tego czasu obie strony będą kontynuować badania nad historią Puszczy w ramach podpisanego w Kamieniukach porozumienia. Efektem współpracy będzie nie tylko lepsze poznanie przeszłości jednego z najcenniejszych na świecie obiektów przyrodniczych, ale też bliższa współpraca między Polską a Białorusią w dziedzinie turystyki i ochrony przyrody. 

za: www.zbs.bialowieza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tak jak na drabinie pierwszym stopniem jest oderwanie się od ziemi, tak też w życiu Boskim początkiem sukcesów jest odejście od zła.
św. Bazyli Wielki
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.