„Świat na korze” wystawa fotografii Elżbiety Dzikowskiej


Znana podróżniczka – Elżbieta Dzikowska, od lat zajmuje się fotografią. Jednak, co może zaskakujące, często nie robi zdjęć typowo podróżniczych. Utrwala otaczający świat w nieco innych sposób. Jej pasją jest fotografowanie z bliska, w skali makro. Stworzyła całe serie zdjęć, utrwalone na których małe struktury prezentuje później na dużych formatach (np. 2 x 1,4 m). Komplet prac obejrzeć można w albumie zatytułowanym „Ziemia z bliska”: woda z bliska; piaski z bliska; to, co pomiędzy wodą a piaskiem; świat na drewnie; na przekrojach oraz świat na korze.

Właśnie fotograficzne obrazy świata na korze prezentujemy na wystawie w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Park Narodowego. Wystawa została przygotowana ze zdjęć kory drzew wykonywanych przez całe lata. To kolekcja ponad 30 fotografii o wymiarach 70 x 100 cm. Prezentują one fragmenty struktur kory drzew. Różnorodne formy, kształty, faktury, efekty gry świateł przybliżają drzewa z całego świata: od egzotycznych dla nas eukaliptusów, platanów po rodzime sosny i dęby.

Tytuł wystawy („Świat na korze”) oznacza dostrzeżone przez Elżbietę Dzikowską piękno zamknięte w małych strukturach stworzonych przez Naturę, bo to ona jest bohaterką ekspozycji. Te maleńkie wycinki otaczającego nas świata, uchwycone w obiektywie aparatu fotograficznego i powiększone do dużych rozmiarów, nabierają nowych znaczeń. Stają się autonomicznymi dziełami o wybitnych walorach artystycznych. Takie spojrzenie pozwala dostrzec więcej. Odsłania tajemnice ukazywanego obiektu. Uświadamia, jak powierzchowna jest nasza o nim wiedza.

To wspaniałe obrazy, których twórcą jest sama Natura, moją rolą jest tylko wydobycie ich na światło dzienne – podkreśla Elżbieta Dzikowska – znikają kory drzew – pozostaje obraz działający własną plastyczną dramaturgią. Autorka przedstawia je jako obrazy, fantastyczne formy malowane przez Naturę – dlatego nazywa je „realizmem artystycznym” lub „abstrakcją realistyczną”.

Elżbieta Dzikowska – historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, dziennikarka, fotografik, autor wielu artykułów, audycji radiowych, książek, wystaw sztuki współczesnej, filmów dokumentalnych. Wraz z mężem Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny „Pieprz i Wanilia”.
Jest wiceprezesem Polskiego Oddziału The Explorers Club, laureatka Wiktora i Złotego Ekranu, odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, meksykańskim Orderem Orła Azteckiego oraz peruwiańskim Kawalerem Za Wybitne Zasługi. Urodziła się w Międzyrzecu Podlaskim.

Wernisaż wystawy: 10 marca 2009 r. o godzinie 17:00.
bezpośrednio po wernisażu, odbędzie się spotkanie z Autorką (m.in. z projekcją krótkiego filmu). Pani Elżbieta będzie też miała ze sobą swoje książki. Zainteresowani będą mogli je zakupić.

Wystawę można oglądać od 10 marca 2009 r. do 15 maja 2009 r. w holu Muzeum BPN.
Zapraszamy!

Muzeum jest czynne
• do 15 kwietnia – od wtorku do niedzieli: 9:00 – 16:00
• od 15 kwietnia – od poniedziałku do piątku: 9:00 –16:30; w soboty i niedziele: 9:00 – 17:00

Więcej informacji udziela kustosz Muzeum BPN: Ewa Moroz-Keczyńska: culture@bpn.com.pl; tel.: 85 682 97 11.

Ewa Moroz-Keczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie czyń zła nawet dla żartu, bowiem zdarza się, że ktoś początkowo czyni zło dla żartu, a następnie niechcący skłania się ku temu.
abba Doroteusz
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.