WIELKI POST


Od poniedziałku po Niedzieli Seropustnej rozpoczyna się pierwszy tydzień Wielkiego Postu. Cerkiew wzywa w nabożeństwach do „postu gorliwego, miłego Bogu”, zarówno do cielesnego jak i duchowego.
Wieczorne nabożeństwo w cztery pierwsze dni Wielkiego Postu stanowi wielkie powieczerze oraz kanon św. Andrzeja z Krety, który żył na przełomie VII i VIII wieku (zm. w 712 r.) Utwór ten składa się z ok. 250 troparionów, po każdym z których śpiewane jest wezwanie z pokłonami „Zmiłuj się nade mną Boże, zmiłuj się”. Kanon jest utworem, w którym na licznych przykładach postaci ze Starego i Nowego Testamentu ukazana jest droga duszy ludzkiej od największego upadku do świętości. Dusza ludzka wezwana jest do otrząśnięcia się z grzechu, do powstania. W cztery pierwsze dni kanon czytany jest fragmentami natomiast w piątym tygodniu postu, w środę na jutrzni – w całości. 
W środy i w piątki, w czwartek piątego tygodnia oraz w trzy pierwsze dni Wielkiego Tygodnia sprawuje się Liturgię uprzednio poświęconych Darów. Nazwę swą zawdzięcza ona temu, że Święte Dary poświęcone są na odprawianej uprzednio w niedzielę pełnej Liturgii św. Bazylego Wielkiego i przechowywane są na ołtarzu. Ponieważ chrześcijanie zawsze pragnęli jak najczęściej przystępować do Komunii świętej, a w dni Wielkiego Postu uroczysta św. Liturgia nie była odprawiana – postanowiono zastąpić ją Liturgią uprzednio poświęconych Darów.
W modlitwie końcowej kapłan modli się, aby Bóg, który pozwolił doczekać zbawiennych dni postu dla oczyszczenia dusz i ciał, dopomógł przejść cały ten okres z korzyścią dla duszy i z czystym sercem powitać Zmartwychwstanie Chrystusowe. 
Niniejszy tekst jest fragmentem książki „Nauka o nabożeństwach prawosławnych” ks. Konstantego Bondaruka.
Nabożeństwa w naszej cerkwi:
Kanon pokutny św. Andrzeja z Krety – poniedziałek-czwartek o godz 16.30;
Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów w każdą środę i piątek o godz. 8.00.

o. Walery Piotrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie czyń zła nawet dla żartu, bowiem zdarza się, że ktoś początkowo czyni zło dla żartu, a następnie niechcący skłania się ku temu.
abba Doroteusz
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.