Zachęcają do turystyki rowerowej


Turystyka rowerowa to szansa na lepsze poznanie Puszczy Białowieskiej – nie tylko przyrody, ale i wartości kulturowych tego regionu – uważa Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody – WWF Polska.

W sobotę z inicjatywy tej organizacji w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Siemianówce odbyło się seminarium pod hasłem „Puszcza dla rowerów„, które ma promować turystykę rowerową. Zorganizowano je wspólnie m.in. z Białoruskim Stowarzyszeniem Geograficznym i Białowieskim Parkiem Narodowym. W niedzielę uczestnicy seminarium objadą na rowerach kilka puszczańskich gmin.

WWF Polska zauważa, że turystyka na terenie Puszczy Białowieskiej nadmiernie koncentruje się w Białowieży, a nie rozwija się w innych częściach tego regionu.

Brakuje jednolitego podejścia do samej Puszczy Białowieskiej– uważa Stefan Jakimiuk, kierownik projektu WWF Polska „Białowieski Park Narodowy”.

WWF proponuje, by to nie sama Białowieża – siedziba parku narodowego, gdzie jest m.in. nowoczesne muzeum parkowe i rezerwat pokazowy – ale Hajnówka na trasie do Białowieży stała się „bramą do parku” – czyli miejscem, z którego turyści rozjeżdżaliby się po terenach puszczańskich.

Jakimiuk uzasadnia, że Białowieża i tak będzie przyciągała turystów.

Przeciętny turysta ma taką wiedzę, że powinien dojechać do Białowieży, żeby zwiedzić Puszczę Białowieską. Pewnie dla części turystów to wystarczy, natomiast jest sporo osób, które mają większe oczekiwania – powiedział PAP.

Akcja „Puszcza dla rowerów” ma pokazać atrakcje całej Puszczy Białowieskiej, po obu stronach granicy. Działacze WWF uważają bowiem, że turystyka rowerowa to idealny sposób na poznanie regionu poza Białowieżą, bo to obszar zbyt duży dla turystyki pieszej.

A jesteśmy przeciwni, by ten teren został zajeżdżony przez samochody – podkreślił Jakimiuk.

Stąd pomysły tworzenia transgranicznych tras rowerowych. Przejazd na Białoruś wymaga wizy (w Białowieży jest turystyczne przejście graniczne dla pieszych i rowerzystów).

WWF przygotował w ostatnich latach w tym regionie ok. 300 km turystycznych szlaków rowerowych na terenie puszczy i okolic. Kolejne trasy tworzy Białowieski Park Narodowy. Daje to możliwość kilkudniowej wędrówki po puszczy, codziennie nawet po kilkadziesiąt kilometrów, za każdym razem inną trasą.

Puszcza Białowieska obejmuje tereny atrakcyjne nie tylko pod względem przyrodniczym, ale i kulturowym czy religijnym. To część województwa podlaskiego, gdzie są skupiska mniejszości białoruskiej. Zobaczyć tam można cenną architekturę drewnianą, w tym stare cerkwie.

za: www.wspolczesna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

"Podobnie jak zła woda czyni niezdatnymi do picia najlepsze wina, tak też niegodne rozmowy deprawują ludzi czyniąc dobro z natury swego życia i usposobienia."
Św. Antoni Wielki
Odwiedź naszą parafię na facebooku
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.