Żubr w Miejscu Mocy


Legendarne miejsce w Puszczy Białowieskiej, znane z dziwnych oddziaływań na ludzi, zostało odnowione i wyposażone w udogodnienia dla zwiedzających. Zgodnie z założeniami programu pod nazwą „Żubr w naturze nie odpuszcza”, marka Żubr, która jest elementem Kompanii Piwowarskiej S.A., zainwestowała w to przedsięwzięcie 50 tys. zł. Miejsce Mocy jako atrakcję turystyczną najpilniej wymagającą renowacji, wskazali w wyniku plebiscytu przeprowadzonego wspólnie z Gazetą Współczesną, mieszkańcy gminy Białowieża. 

14 września w obecności przedstawicieli okolicznych nadleśnictw, Białowieskiego Parku Narodowego i lokalnych samorządów, zostało oficjalnie otwarte odnowione Miejsce Mocy. Na jego terenie stanęły 2 komplety ławostołów, nowe kosze na śmieci, 3 tablice informacyjne oraz 20 tabliczek – drogowskazów. Najważniejszym elementem stało się zadaszenie pomostu, który umożliwia obserwację lasu z podwyższenia.
Udogodnienia, które stworzyliśmy, będą służyły ku uciesze turystów i mieszkańców – powiedział przecinając wstęgę Tomasz Kanton, specjalista ds. public relations marki Żubr – Działamy prospołecznie i proekologicznie. Zaczęliśmy współpracę z Białowieskim Parkiem narodowym już w 2004 roku i wciąż podejmujemy nowe inicjatywy.
Marka Żubr wspomaga nas nieustannie inwestycjami w Puszczy Białowieskiej – powiedział dziękując fundatorom Wojciech Niedzielski, nadleśniczy Nadleśnictwa Białowieża – Ulepszyła wiele ścieżek edukacyjnych, pomogła finansowo w druku cennych wydawnictw oraz postawiła nowe tablice informacyjne.

Podobne działania na rzecz wzbogacania regionu prowadzone są na terenie całego kraju. Marka Żubr wsparła finansowo inicjatywy podejmowane w powiecie inowrocławskim, Lublinie, Olsztynie oraz na Mazurach.

Miejsce mocy to obszar o pozytywnym promieniowaniu. Występują w nich takie formy subtelnych wibracji, które są korzystne dla organizmu człowieka. Dzięki nim w miejscach tych ludzie czują się lepiej, wypoczywają i regenerują się siły witalne.Jest to szczególnie interesujący i zagadkowy fragment puszczy, ponieważ porośnięty jest dziwnie uformowanymi dębami, sosnami i świerkami. Jest tu również dużo głogów i dzikich grusz, nie występujących w Puszczy Białowieskiej. Według niektórych jest to dowód, że funkcjonowały tu okresowe obozy pasterzy wypasających w XIX wieku bydło. W miejscu tym ułożone są różnej wielkości i kształtu głazy. Pod warstwą próchnicy ukryty jest kolejny system utworzony przez mniejsze kamienie. Przypuszcza się ponadto, że było to miejsce kultu dawnych Słowian. 

Legenda głosi, że istnieją w puszczy tereny, na których gromadzili się wtajemniczeni i wykorzystując moc kamieni powstrzymywali złe duchy. Być może te pradawne rytuały odbywały się właśnie w tym miejscu.

Według Krzysztofa Zamojskiego, głównego ekologa w Nadleśnictwie Białowieża, który opiekuje się Miejscem Mocy, dziwne właściwości terenu związane są z podziemnymi pokładami wody. Występujące tam wapienne wychodnie kierują cieki wodne w nietypowe pionowe pozycje, co powoduje prawdopodobieństwo powstania pola elektromagnetycznego. Promieniowanie odczuwane jest wówczas ponad powierzchnią ziemi.

za: www.hajnowka.pl

Jolanta Zachaj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tak jak na drabinie pierwszym stopniem jest oderwanie się od ziemi, tak też w życiu Boskim początkiem sukcesów jest odejście od zła.
św. Bazyli Wielki
Visit our parish on facebook
This site uses cookies for statistical, advertising and functional purposes. By using it, you agree to the use of cookies in accordance with the settings of your browser. More.