Apel dyrektora BPN


Żubry znajdują się w Czerwonej Księdze gatunków zagrożonych Polski oraz Czerwonej Księdze Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Na mocy prawa obowiązującego w Polsce żubry podlegają ochronie ścisłej, a w stosunku do dziko żyjących zwierząt chronionych obowiązuje zakaz ich niepokojenia i płoszenia.

Podstawa prawna:

* art. 49 i 52 ustawy z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. nr 92, poz. 880);
* par. 1, 2, 6 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28.09.2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. nr 220, poz. 2237).

Organizowanie wycieczek w celu obserwacji żubrów niewątpliwie można zaliczyć do umyślnego, a nie przypadkowego niepokojenia tych zwierząt. Zatem w świetle prawa podprowadzanie przez osoby prywatne turystów do żubrów żyjących na wolności w Puszczy Białowieskiej jest nielegalne. Ponadto próby podchodzenia dziko żyjących żubrów mogą stanowić zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Żubry są dużymi, silnymi i agresywnymi zwierzętami, i niepokojone mogą być niebezpieczne dla ludzi. Wiosną i latem rodzą się cielęta, a żubrzyce należą do matek o bardzo dobrze rozwiniętym instynkcie opiekuńczym, energicznie broniących potomstwa przed intruzami. Jesienią ma miejsce sezon godowy, podczas którego dorosłe samce są bardzo pobudliwe i skore do agresywnych zachowań. Potrzeba wyjątkowo dobrej znajomości obyczajów i zachowań żubrów, aby właściwie zareagować w takiej sytuacji. Podprowadzanie turystów do dziko żyjących zwierząt stanowi zagrożenie również dla samych żubrów. Spłoszone stado ucieka na oślep, co może skończyć się poranieniem zwierząt lub powodowaniem wypadków drogowych przy przebieganiu przez szlaki komunikacyjne. Ponadto bliski kontakt z ludźmi pochodzącymi z różnych okolic kraju i zagranicy może umożliwić zawleczenie do stada różnych chorób, na które żubry są szczególnie podatne.

Wszyscy odwiedzający Puszczę Białowieską mogą napotkać żubry chodząc wyznaczonymi szlakami turystycznymi, mogą oglądać żubry ze specjalnych punktów widokowych, udostępniamy też żubry żyjące w Rezerwacie Pokazowym.

Zwracam się z apelem o zachowanie ostrożności podczas wędrówek leśnych o uszanowanie spokoju żubrów w ich naturalnej ostoi.

za: www.bpn.com.pl

Dyrektor BPN w Białowieży

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tak jak na drabinie pierwszym stopniem jest oderwanie się od ziemi, tak też w życiu Boskim początkiem sukcesów jest odejście od zła.
św. Bazyli Wielki
Visit our parish on facebook
This site uses cookies for statistical, advertising and functional purposes. By using it, you agree to the use of cookies in accordance with the settings of your browser. More.