Badają zasięg wędrówek żubrów


Zbadanie zasięgu terytorialnego białowieskich żubrów jest jednym z celów prowadzonych badań radiotelemetrycznych, prowadzonych przez naukowców z Zakładu Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

Uczeni śledzą 13 żubrów, które mają założone specjalistyczne obroże z nadajnikami, ale obserwują też osobniki bez nadajników – na przykład po tropach na śniegu.

Obecna zimowa pogoda – po sporych opadach śniegu – sprzyja obserwacjom żubrów, które zaczęły się zbierać w zimowych miejscach dokarmiania. W poniedziałek (29 stycznia) naukowcy obserwowali żubry w północnej części Puszczy Białowieskiej w okolicach zalewu Siemianówka. Na otwartym terenie spotkali tam stado 18 żubrów.

Naukowcy obserwują żubry, bo chcą zbadać jak te zwierzęta użytkują przestrzeń, w której żyją, jakich terytoriów potrzebują, jakie zajmują, jak się kojarzą w tej przestrzeni, czym różnią się terytoria samic i samców.

Monitoring radiotelemetryczny jest połączony z badaniami genetycznymi. Naukowcy – za pomocą robionych zdalnie żubrom “zastrzyków” (mierząca 1,5 mm igła ze strzykawką wyrzucana jest w stronę żubra z pewnej odległości, po czym odpada i jest zabierana) – pobierają mini-próbki ze skóry i mięśni żubrów. Na tej podstawie mogą np. ustalić rodziców danego cielaka, badać zmienność genetyczną, oceniać które i ile osobników bierze udział w rozrodzie. 

To ważne, gdyż całe obecne białowieskie stado zostało odtworzone z zaledwie kilku osobników i jest ze sobą bardzo blisko spokrewnione, co jest dla nich zagrożeniem.

Część nadajników, które noszą białowieskie żubry to nadajniki satelitarne, które dzięki technologii GPS z modułem GSM same mogą wysyłać do naukowców SMS-y z informacją o lokalizacji w danym momencie.

Naukowcy mogą również wysyłać SMS-y do obroży na szyi żubra po to, żeby zmienić konkretne zalecenia jeśli chodzi np. o odstępy w czasie podawania informacji o lokalizacji – wyjaśnił PAP koordynator badań dr Rafał Kowalczyk z ZBS PAN. Dane przesyłane przez nadajniki są odbierane przez stację bazową podłączoną do komputera.

Z dotychczasowych obserwacji wynika m.in., że białowieskie żubry żyją w kilku dużych grupach, które raczej nie mieszają się ze sobą. Jedna z takich grup widocznych zimą (wiosną i latem żubry swobodniej rozchodzą się po puszczy – PAP) liczy około 120 zwierząt. Kowalczyk mówi, że to za dużo, bo tak duże skupisko zwierząt sprzyja roznoszeniu chorób i pasożytów. Chodzi o to, żeby te grupy były mniejsze.

Wiadomo już także, że część populacji żubra rozprzestrzenia się poza Puszczę Białowieską. Zlokalizowano bowiem żubry np. w okolicach Bielska Podlaskiego, na terenie nadleśnictwa Nurzec czy w okolicach Siemiatycz. Dobrze mają się też żubry przesiedlone 2 lata temu do Puszczy Knyszyńskiej. Dwie samice w tej puszczy również chodzą z nadajnikami.

Badania są prowadzone od dwóch lat. Najprawdopodobniej w połowie lutego 5 kolejnych żubrów zostanie zaopatrzonych w obroże z nadajnikami sprowadzanymi z Kanady. Zgodę na to wydała już odpowiednia komisja etyczna oraz minister środowiska.

Badania były dotąd finansowane z grantu z Ministerstwa Nauki. Teraz mają być kontynuowane w ramach Programu “Żubr” i dotacji z unijnego programu LIFE, którego realizacja ma się zacząć jak tylko zostaną zawarte formalnie wszelkie umowy pomiędzy partnerami w tej sprawie, prawdopodobnie jeszcze w lutym.

Obecnie w polskiej części Puszczy Białowieskiej żyje około 400 żubrów. Ile dokładnie, będzie wiadomo jak uda się przeprowadzić doroczne zimowe liczenie tych zwierząt. By policzyć żubry, muszą się one zgromadzić w miejscach dokarmiania. Dzieje się tak, gdy jest śnieg. Liczenie ma się wkrótce zacząć.

za: www.wrotapodlasia.pl oraz TVP 3 Białystok

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tak jak na drabinie pierwszym stopniem jest oderwanie się od ziemi, tak też w życiu Boskim początkiem sukcesów jest odejście od zła.
św. Bazyli Wielki
Visit our parish on facebook
This site uses cookies for statistical, advertising and functional purposes. By using it, you agree to the use of cookies in accordance with the settings of your browser. More.