Debata publiczna- sprawozdanie


W środę 14 września o godz. 16 odbyła się debata publiczna w Kinie „Żubr” nad projektem zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Białowieża.

Na spotkanie przybyło liczne grono mieszkańców Białowieży, jak i pozostałych zainteresowanych osób. Nie obyło się bez, chwilami, burzliwej dyskusji. Główną kwestią sporną, dzielącą mieszkańców Białowieży i państwa Walencików popieranych przez dyrektora BPN, stała się możliwość zabudowy terenów na północ od ulicy Żubrowej. Nowy projekt planu zagospodarowania ( nota bene wielokrotnie modyfikowany na wniosek obrońców przyrody), dopuszcza zabudowę zagrodową na działkach znajdujących się bezpośrednio przy ulicy Żubrowej i na wschód od granic Parku Pałacowego. Plan przewiduje zabudowę maksymalnie do 150 metrów w głąb terenów położonych przy wyżej wymienionej ulicy. Państwo Walencikowie, zamieszkujący przy Żubrowej, stanowczo się temu sprzeciwiają twierdząc, iż doprowadzi to do degradacji walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. W pełnym dramatyzmu przemówieniu stwierdzili, iż nowe budynki zasłonią im widok na rezerwat, co miałoby być jednym z powodów dla odrzucenia planu zagospodarowania. Dalsza część debaty pokazała jednak, iż to po stronie mieszkańców Białowieży znajdują się merytoryczne argumenty. Nowy plan zagospodarowania nie narusza żadnego z praw i nie ma powodu, by był odrzucony. Co więcej, jest on jedyną opcją dla rozwoju Białowieży w sytuacji, gdy większość działek położonych na jej obszarze, została objęta programem Natura 2000. Program ten wywołał kolejną falę dyskusji. Mieszkańcy z rozżaleniem mówili, iż dopiero niedawno dowiedzieli się, iż ich działki prywatne zostały objęte tym programem, a co z tym idzie, podlegają specjalnej ochronie, a więc zakazowi przeprowadzania jakichkolwiek inwestycji. Nikt nie pofatygował się, by poinformować o tym zainteresowanych, ani nie zasięgnął ich opinii. Jak stwierdziała jedna z uczestniczek debaty: „ Bardzo żałuję, że nikt mi nie powiedział, że moja działka jest terenem chronionym, bo sama z chęcią bym się dowiedziała cóż to za roślinność znajduje się na mojej łące”. W ten sposób, jak przyznał to przewodniczący rady gmin, pan Andrzej Antczak, zablokowano rozwój Białowieży. W związku z tym zgłoszono wniosek o wystąpienie do wojewody z prośbą o wskazanie ciała, które będzie zobowiązane wypłacić poszkodowanym mieszkańcom Białowieży rekompensaty. 

Podczas debaty poruszono również problem otuliny rezerwatu ścisłego, która niestety została zaniedbana przez władze parku i de facto wcielona do rezerwatu, co jest równoznaczne z likwidacją strefy ochronnej rezerwatu. Zgłoszono też wniosek o utworzenie miejsca wypoczynku i rekreacji wodnej na terenie gminy Białowieża, w celu zapewnienia przyjeżdżającym tu licznie turystom rozrywek, a więc pretekstu do pozostania na dłużej w Białowieży. Taka możliwość wypoczynku z pewnością przyczyniłaby się do poprawy sytuacji wielu gospodarstw agroturystycznych znajdujących się na terenie Gminy Białowieża. Pod koniec spotkania zgłoszono też wniosek o zorganizowanie ponownej publicznej debaty za miesiąc, kiedy to wszyscy zainteresowani będą już zapoznani ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Białowieża.

Więcej o samym studium oraz możliwości zapoznania się z nim można znaleźć tutaj.

Debacie przysłuchiwał się i zrelacjonował: Marek Korch 

Na zdj. budynek Gminy w Białowieży ( fot. MK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tak jak na drabinie pierwszym stopniem jest oderwanie się od ziemi, tak też w życiu Boskim początkiem sukcesów jest odejście od zła.
św. Bazyli Wielki
Visit our parish on facebook
This site uses cookies for statistical, advertising and functional purposes. By using it, you agree to the use of cookies in accordance with the settings of your browser. More.