Krótkie sprawozdanie z V sesji Rady Gminy


Wczoraj po raz piąty odbyła się sesja Rady Gminy, na której obecni byli wszyscy radni. Na sesję przybyli również zaproszeni goście oraz mieszkańcy Białowieży. Spotkanie rozpoczęło się sprawozdaniem wójta gminy Białowieża- pana Alberta Litwinowicza– ze swej działalności w okresie międzysesyjnym, który de facto trwał ponad 2 miesiące. ( Na sesji 22 marca wójt nie był obecny, gdyż uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych prof. Simony Kossak).Wójt poinformował radnych m.in, o tym iż: 

– Gmina Białowieża została wyróżniona przez Białostocką Fundację Kształcenia Kadr za aktywność w dziedzinie przyciągania inwestycji i promocji gminy. 

– Planowane boisko przy Zespole Szkół prawdopodobnie nie powstanie, gdyż koszty przeniesienia umiejscowionego tam kolektora burzowego i sanitarnego mogą być wyższe, niż koszty samej inwestycji. 

– Gmina Białowieża jako członek Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska zobowiązana jest wpłacić 40 tys złotych, które stanowić będą część kapitału własnego podczas realizacji projektów w ramach programu Leader+ . Pieniądze te mają następnie powrócić do gminnej kasy. Część radnych wyraziła jednak obawy, czy nasza gmina jest tak naprawdę przygotowana by wykorzystać możliwości, które daje program Leader +. W Białowieży opracowywane są dopiero 2 projekty na łączną sumę 30 tys. zł ( wspólny projekt trasy rowerowej Białowieża- Narewka, oraz projekt opracowywany przez BOK „ Poznaj Białowieżę”), podczas gdy okoliczne gminy przygotowały już ponad 30 wniosków. 

– Gmina stara się o zakup specjalistycznego pojazdu dla straży pożarnej. Zgodnie ze słowami wójta, możemy liczyć na dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł na zakup tego samochodu, oraz 20 tys. na jego wyposażenie. 

– Wójt uczestniczył w konferencji zorganizowanej przez „ Zielone Płuca Polski” na której miała być przedstawiona kwestia inwestowania na obszarach „Natura 2000”. Na konferencję nie przybył jednak żaden z ministerialnych urzędników, którzy mieli referować temat. 

– Wójt spotkał się również z władzami starostwa powiatowego w sprawie remontu dróg powiatowych na terenie naszej gminy. Bez zmian. Mimo iż dokumentacja techniczna dla tych dróg jest gotowa, to wciąż nie wiadomo kiedy i czy w ogóle drogi te zostaną naprawione. Gmina przejmie jednak zadanie utrzymania tych dróg w okresie zimowym. Jest już wstępne porozumienie w tej sprawie. Gmina będzie także partycypować w kosztach opracowania brakującej dokumentacji dla dróg powiatowych położonych na naszym trenie ( 24 tys. zł

– Zgodnie z zapewnieniami wójta, gmina wciąż pracuje nad budową kanalizacji i opracowuje wniosek na termomodernizację przedszkola. 

– PUK do końca miesiąca ma ustawić 10 nowych kolektorów na śmieci na terenie naszej gminy. 

Radni zwrócili się również do wójta z pytaniem, czy tendencja spadkowa w ściągalności podatków w I kwartale jest stała czy tylko chwilowa. ( Chwilowa) 

Sprawozdanie ze swojej działalności za okres od 22.03 do 11.04 przedstawił również przewodniczący Rady Gminy Białowieża pan Jan Gwaj. W Hajnówce uczestniczył on w prezentacji rezultatów projektu unijnego, w którym uczestniczyły wszystkie szkoły w powiecie, oprócz szkół z Białowieży. Projekt polegał na opracowaniu map z tradycyjnymi, regionalnymi nazwami topograficznymi. Białowieży na tych mapach brak. 

Pan Gwaj wziął również udział w 4 dniowym szkoleniu organizowanym przez fundację Turystyka Wspólna Sprawa. Jednym z efektów tego szkolenia, będzie spotkanie części radnych z przewodniczącym rady z jednej pomorskich gmin najbardziej aktywnych w dziedzinie turystyki i promocji gminy. Celem spotkania, które odbędzie się w najbliższy wtorek, jest zapoznanie radnych jak powinien funkcjonować normalny samorząd, gdyż według słów przewodniczącego rady, nasz samorząd jest „2 lata świetlne za” sąsiednimi samorządami. 

Przewodniczący Komisji Planowania, Gospodarki Finansowej i Komunalnej pan Włodzimierz Wołkowycki zrelacjonował również efekty prac połączonych komisji. Ich członkowie dokonali wspólnej wizytacji wszystkich dróg na terenie gminy zwracając szczególna uwagę na ich stan i utrzymanie. Komisja uznała również, iż obecny zarządca kanalizacji i wodociągów nie pełni swojej roli w sposób właściwy. Poruszono także problem dzikich wysypisk śmieci na terenie naszej gminy. Nie sformułowano żadnych wniosków odnośnie remontów dróg, gdyż komisja wciąż czeka na kompleksowy program naprawy dróg gminnych opracowany przez wójta. 

Po raz kolejny podczas dyskusji pojawił się również problem braku informacji na temat działalności gminy i systematycznego uzupełniania BIP-u oraz gminnej strony internetowej. 

Radni wysłuchali również sprawozdanie z realizacji gminnego programu gospodarki odpadami. Okazało się, iż wiele z założeń opracowanych 2 lata temu, nie zostało z różnych przyczyn wykonanych. ( np. brak selektywnego odbioru śmieci). 

Opracowywane jest również poprawione studium planu przestrzennego zagospodarowania, które powinno być wyłożone do publicznego wglądu za około miesiąc. Właśnie kwestia nowego planu zagospodarowania wzbudziła najwięcej kontrowersji. Obecni na sesji mieszkańcy Białowieży z oburzeniem wypowiadali się o sposobie zakwalifikowania ich terenów do programu „Natura 2000”. Mieszkańcy nie wiedzą kto, w jaki sposób i na jakiej podstawie ocenił ich prywatne tereny jako wartościowe przyrodniczo i tym samym pozbawił ich możliwości swobodnego decydowania o swojej własności. Za szczególnie skandalizujący uznano fakt, iż wiele działek nie zostało określonych w nowym studium jako tereny budowlane, podczas gdy w ich bezpośrednim sąsiedztwie wyrosły nowe domy. Wprawdzie wspomniano o możliwości uzyskania większych dopłat z tytułu posiadania terenów na obszarze „ Natura 2000”, jednak większość mieszkańców nie jest nimi zainteresowana. Działki objęte programem „ Natura 2000” znacznie utraciły na wartości i nie wiadomo, kto i czy w ogóle wypłaci odszkodowania. Radni jednogłośnie zapewnili przybyłych, iż całą swą energię poświęcają temu problemowi w Białowieży oraz stwierdzili, iż jest to również problem ogólnopolski, którego praprzyczyną jest źle i pochopnie napisana ustawa o ochronie środowiska i „ Naturze 2000”. Radni i władze gminne mają jeszcze bardziej wytężenie pracować nad tym zagadnieniem.

Michał Korch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tak jak na drabinie pierwszym stopniem jest oderwanie się od ziemi, tak też w życiu Boskim początkiem sukcesów jest odejście od zła.
św. Bazyli Wielki
Visit our parish on facebook
This site uses cookies for statistical, advertising and functional purposes. By using it, you agree to the use of cookies in accordance with the settings of your browser. More.