Słowo metropolity Sawy na Wielki Post


List Wielkopostny Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Do czcigodnego Duchowieństwa, Umiłowanych Mnichów i wszystkich wiernych Diecezji Warszawsko-Bielskiej.

Drodzy Ojcowie, Bracia i Siostry!

„Nadszedł czas, początek duchowych zmagań i zwycięstwa nad demonami, wszelka broń wstrzemięźliwości, anielska wspaniałość, odwaga wobec Boga. Przez nie Mojżesz stał się rozmówcą Stwórcy i głos niewidzialny przyjął swymi uszami. Panie, jako Przyjaciel człowieka uczyń i nas godnymi pokłonienia się Twoim cierpieniom i świętemu zmartwychwstaniu”.
(stichera do psalmów pochwalnych na jutrzni niedzieli seropustnej)

Ojcowie, Bracia i Siostry!
Następują wielkie dni Świętej Czterdziesiątnicy, czas zbawczego świętego Wielkiego Postu, czas naszego duchowego oczyszczenia. To ono doprowadzi nas do pełnego światłości święta Powstania z martwych Pana naszego Jezusa Chrystusa, do Świętej Paschy. Ten czas został nam dany dla godnego przygotowania się przy pomocy postu, wstrzemięźliwości, modlitwy i św. spowiedzi. Ustami Kościoła wołamy: „Zgrzeszyłem, żyłem w nieprawościach i odrzuciłem przykazanie Twoje, zrodzony bowiem jestem w grzechach i do swoich wrzodów dodałem jeszcze rany, ale sam zmiłuj się nade mną, jako miłosierny, ojców Boże”.

Bracia i Siostry!
Święty Post jest znany od najdawniejszych czasów. Czterdzieści dni i nocy pościł Sam Jezus Chrystus, jako człowiek, a pościł na pustyni. Pościli starotestamentowi prorocy, królowie i zwykli ludzie, dając przez to obraz pokory przed Bogiem. Dla nas, prawosławnych, post był i jest zawsze nierozerwalnie związany z modlitwą. Bez niej post nie przynosi pożytku duchowego. Święty Kościół woła: „Jak łotr wołam do Ciebie: ‘Zmiłuj się nade mną’, jak Piotr gorzko płaczę, Zbawco, jak celnik wołam do Ciebie, przelewam łzy jak nierządnica, przyjmij moje łkanie, jak niegdyś kobiety kananejskiej”.

Święty Post połączony z modlitwą uczy nas samodyscypliny, formuje naszą osobowość i otwiera przed nami głębię życia duchowego. Gorliwy post połączony ze szczerą modlitwą sprzyja zmianie naszego życia i życia tych, za których się modlimy. Św. Bazyli Wielki mówi: „Post rodzi proroków, umacnia silnych, daje mądrość rządzącym. Post jest stróżem dusz ludzkich, orężem dla ludzi silnych, szkołą ascetów”. Święty Grzegorz Palamas dodaje: „Prawdziwy post ogarnia wszystko, wszystko oczyszcza i wszystko ulecza”.

Bracia i Siostry!
W ciągu Świętej Czterdziesiątnicy 2010 roku postaramy się oczyścić siebie przez post od ciężaru grzechów, które często przywierają do naszego ciała i duszy. Postaramy się uświadomić sobie, że nagromadzona warstwa grzechu przeszkadza nam słuchać w wolności słowo Boże, zrozumieć je, nie pozwala nam widzieć dzieł Bożych, które dokonują się wokół nas.

Natomiast wypełniając post będziemy pamiętać o słowach Jezusa Chrystusa: Jeśli odpuścicie ludziom ich przewinienia, odpuści i wam Ojciec wasz niebieski. A jeśli nie odpuścicie ludziom, i Ojciec wasz nie odpuści wam przewinień waszych (Mt 6, 14-15).

Bez przebaczenia grzechów swoim bliźnim post nie ma znaczenia. Św. Tichon Zadoński naucza: „wielu powstrzymuje się od pokarmu, a językiem swoim szkodzi swoim bliźnim. Jakiż wtedy pożytek z postu?” – pyta święty. „Pośćmy przyjemnym postem, miłym Panu, a prawdziwym postem jest odrzucenie złych rzeczy, powstrzymanie języka, odrzucenie gniewu, odłączenie żądz, obmowy, fałszu, naruszania przysięgi, tych spraw odrzucenie jest prawdziwym i przyjemnym Bogu postem”. „Pokajać się”, to znaczy zmienić swoje myśli, przeanalizować swoje życie, wyrzucić ze swojej duszy wszystko to, co jest obce Bogu i zniszczyć mur, który wyrósł między człowiekiem i Bogiem.

Słowami: „Dawco życia, otwórz mi bramę pokuty!” prosimy Zbawiciela o pełną łaski pomoc w przezwyciężeniu grzechu i odrzuceniu go, aby zacząć nowe życie. Albowiem „Nadszedł post, matka cnoty, oskarżyciel grzechów, głosiciel pokuty”.

Bracia i Siostry!
Wstępując w okres świętego Wielkiego Postu dążmy do zrzucenia z siebie wrogości, nienawiści, zła, osądzania, oszczerstw, zawiści i wszystkiego tego, co narusza spokój ducha i szerzmy wśród nas pokój, miłość, zaufanie i inne cnoty chrześcijańskie. Apostoł Paweł naucza: Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj (Rz 12, 21).

Pan Wszechwładny, miłujący Ojciec niech pomoże nam przebyć Święty Wielki Post 2010 roku z modlitwą i pokajaniem, abyśmy duchowo oczyszczeni stanęli przed Życiodajnym Grobem Pańskim, z którego zajaśnieje Zmartwychwstały Chrystus, Radość nasza.

Niech Pan umocni wszystkich nas na tej drodze duchowego wysiłku.
Zgodnie z naszym zwyczajem cerkiewnym, wstępując w dni Świętego Wielkiego Postu proszę wszystkich o przebaczenie i wzajemnie wszystkim przebaczam.

„Zacznijmy, ludzie, nieskalany post, który jest zbawieniem dla dusz. Służmy Panu z bojaźnią… i tak zawołajmy: Ojcze nasz, któryś jest w niebiosach, daruj nam grzechy nasze jako Przyjaciel człowieka”.

+ Sawa Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski

metr. SAWA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tak jak na drabinie pierwszym stopniem jest oderwanie się od ziemi, tak też w życiu Boskim początkiem sukcesów jest odejście od zła.
św. Bazyli Wielki
Visit our parish on facebook
This site uses cookies for statistical, advertising and functional purposes. By using it, you agree to the use of cookies in accordance with the settings of your browser. More.