Spotkanie naukowe dotyczące historii ochrony Puszczy Białowieskiej


W Kamieniukach (Białoruś) odbyło się spotkanie poświęcone początkom ochrony Puszczy Białowieskiej. W spotkaniu udział wzięli: dyrektor Parku Narodowego Belovezhskaya Pushcha Nikolai Bambiza, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Józef Popiel, profesor Aleksandr A. Kovalenya, dyrektor Instytutu Historii Białoruskiej Akademii Nauk w Mińsku oraz jego współpracownicy: prof. Petr F. Lysenko, prof. Elena G. Kalechic i dr Aleksandr B. Dounar, a także pozostali goście z Polski: dr Czesław Okołów, dr Renata Krzyściak Kosińska (BPN), prof. Bogumiła Jędrzejewska i Tomasz Samojlik (ZBS PAN).

Większość przedstawionych podczas spotkania referatów i prezentacji oparta była o wyniki najnowszych badań naukowych. Naukowcy z obu stron granicy zgodnie stwierdzili, iż najdawniejszym znanym dokumentem odnoszącym się do Puszczy Białowieskiej jest zapis z Kroniki Jana Długosza dotyczący roku 1409 i polowania króla Jagiełły. Jest on zarazem pierwszym potwierdzeniem wielkoksiążęcego i królewskiego statusu Puszczy Białowieskiej. Od 1409 roku można zatem liczyć historię ochrony Puszczy jako prywatnej własności króla i wielkiego księcia litewskiego.

Na rok 2009 zaplanowane zostały obchody 600-lecia pierwszego pojawienia się Puszczy w źródłach historycznych. Do tego czasu obie strony będą kontynuować badania nad historią Puszczy w ramach podpisanego w Kamieniukach porozumienia. Efektem współpracy będzie nie tylko lepsze poznanie przeszłości jednego z najcenniejszych na świecie obiektów przyrodniczych, ale też bliższa współpraca między Polską a Białorusią w dziedzinie turystyki i ochrony przyrody. 

za: www.zbs.bialowieza.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tak jak na drabinie pierwszym stopniem jest oderwanie się od ziemi, tak też w życiu Boskim początkiem sukcesów jest odejście od zła.
św. Bazyli Wielki
Visit our parish on facebook
This site uses cookies for statistical, advertising and functional purposes. By using it, you agree to the use of cookies in accordance with the settings of your browser. More.