Wystawa Fotografia dzikiej przyrody


Wystawa “Fotografia dzikiej przyrody” (Wildlife  Photographer  of   the  Year  2002 – 07) 

Muzeum Przyrodniczo-Leśne
Białowieskiego Parku Narodowego
Białowieża, Park Pałacowy 11 

18.07. – 31.08.2008
godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 9.00 – 16.30, sobota – niedziela 9.00 – 17.00 

ceny biletów: 6.00 zł normalny, 3.00 zł. ulgowy

Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursów fotograficznych Wildlife Photographer of the Year, z lat 2002 – 2007, organizowanych przez BBC Wildlife Magazine oraz Natural History Museum w Londynie.
Konkurs odbywa się rokrocznie od 1964 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i szósty rok z rzędu w Polsce. 

Na wersję wystawy prezentowanej w Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego składa się 60 wybranych zdjęć z 6 ostatnich edycji, nagrodzonych i wyróżnionych w kilkunastu kategoriach, autorstwa 58 fotografów z 18 krajów. 

Wśród zwycięskich prac wyselekcjonowanych spośród 20 – 33 tys. fotogramów, nadsyłanych rokrocznie w latach 2002 – 07 znalazło się jedyne zdjęcie, wykonane przez autorów z Polski, Renatę i Marka Kosińskich zatytułowane: „Perkozy karmiące młode”. Dr Renata Krzyściak-Kosińska jest pracownikiem Białowieskiego Parku Narodowego, od 2004 r. kieruje pracownią naukową.

Cele jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy można najogólniej określić w kilku punktach:

– podnieść status fotografii dzikiej przyrody do rangi głównych nurtów współczesnej sztuki,
– stać się najpoważniejszym forum fotografii tego rodzaju, przedstawiając światowej widowni najlepsze obrazy natury,
– inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody,
– przedstawiać zgromadzone dzieła ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jego przyszłość. 

Dzięki coraz bardziej udanej realizacji tych celów coraz lepsze zdjęcia są oglądane przez coraz większą ilość widzów. Jeśli zliczyć ich wszystkich, to rokrocznie jest to już znacznie więcej niż milion osób, na wszystkich kontynentach, z czego w Polsce ok. 70 – 80 tys.

Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska.
Organizatorem wystawy w Polsce jest Agencja Zegart – Jerzy Zegarliński, ul. Zajęcza 8/23, 85-809 Bydgoszcz, tel. 52/3719572, kom. 502600723, zeg-art@wp.pl

Sponsorem wystawy w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego PN jest Marka Żubr. Więcej informacji udziela kustosz muzeum BPN – Ewa Moroz-Keczyńska (+85 6829711), culture@bpn.com.pl 

zdj. © Martin Eisenhawer, Szwajcaria, Pingwin w burzy piaskowej. Wildlife Photographer of the Year 2002-07.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tak jak na drabinie pierwszym stopniem jest oderwanie się od ziemi, tak też w życiu Boskim początkiem sukcesów jest odejście od zła.
św. Bazyli Wielki
Visit our parish on facebook
This site uses cookies for statistical, advertising and functional purposes. By using it, you agree to the use of cookies in accordance with the settings of your browser. More.